Trwa ładowanie...
dys5meb

Co najmniej 15 osób zginęło w starciach w stolicy Somalii

W stolicy Somalii zginęło co najmniej 11 cywili i czterech funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, w dwu niezwiązanych incydentach.

dys5meb
dys5meb

Islamscy rebelianci wystrzelili serię pocisków moździerzowych z bazaru Bakara w Mogadiszu w kierunku bazy sił pokojowych Unii Afrykańskiej, na południu stolicy.

Żołnierze UA, którzy wspierają słaby rząd Somalii, odpowiedzieli odpalając kilka rakiet; niektóre z nich trafiły w bazar Bakara, inne w okoliczne dzielnice mieszkalne. Według tamtejszych mieszkańców, co najmniej dziesięć osób zostało zabitych.

Świadkowie twierdzą też, że rakiety zniszczyły sześć domów.

Przedstawiciele UA nie skomentowali na razie incydentu.

dys5meb

Szef służb ratowniczych w Mogadiszu, Ali Muse, powiedział, że ambulanse przewiozły 15 osób do różnych szpitali w stolicy.

Nieco wcześniej w środę doszło też do 15-minutowej strzelaniny, gdy 12 żołnierzy pojawiło się w komisariacie policyjnym, by odebrać swoje pensje. Policjanci odesłali ich do pałacu prezydenckiego. Wojskowi odmówili opuszczenia komendy i zaczęli strzelać.

Personel somalijskich sił bezpieczeństwa nie otrzymuje pensji regularnie i często grozi użyciem siły, ale środowy incydent to pierwszy przypadek, kiedy wojskowi rozpoczęli strzelaninę.

Rząd przejściowy prezydenta Somalii Szarifa Ahmeda jest bardzo słaby i kontroluje tylko część Mogadiszu, głównie dzięki pomocy sił AMISOM (Misja Unii Afrykańskiej w Somalii), które liczą 5,3 tys. żołnierzy.

Od obalenia prezydenta Mohammeda Siada Barre w styczniu 1991 roku Somalia pogrążyła się w chaosie wojen domowych i konfliktów klanowych. Struktury państwowe praktycznie przestały działać.

dys5meb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dys5meb
Więcej tematów