Trwa ładowanie...

Co najmniej 100 bojowników i 17 żołnierzy zabitych na Synaju

Co najmniej 100 bojowników i 17 egipskich żołnierzy zginęło w walkach, które wybuchły po serii skoordynowanych ataków bojowników na posterunki egipskich sił bezpieczeństwa i policji na północy półwyspu Synaj - poinformowała armia egipska.

Share
Co najmniej 100 bojowników i 17 żołnierzy zabitych na Synaju
Źródło: PAP/EPA, Fot: STR
df7y611

Rzecznik armii egipskiej generał Mohammed Samir poinformował w środę późnym wieczorem, że sytuacja na północnym Synaju jest "w 100 procentach pod kontrolą". Jak podkreślił w walkach zginęło ponad 100 bojowników oraz 17 egipskich żołnierzy. Według źródeł medycznych wśród ofiar są też cywile.

Do zamachów przyznała się grupa o nazwie Prowincja Synaj, która uznaje zwierzchność Państwa Islamskiego (IS).

df7y611

Rzecznik armii egipskiej informował w środę wczesnym popołudniem o trwających walkach między siłami zbrojnymi a bojownikami. Myśliwce F-16 armii egipskiej ostrzeliwały pozycje bojowników w mieście Szejk Zuweid na Synaju - podała AFP.

Ugrupowanie Prowincja Synaj oznajmiło w oświadczeniu cytowanym przez Reutera, że zaatakowało ponad 15 obiektów i przeprowadziło trzy zamachy samobójcze. Reuters zastrzegł, że na razie nie można zweryfikować autentyczności komunikatu.

Według armii egipskiej bojownicy zaatakowali pięć posterunków. Żołnierze zniszczyli trzy pojazdy wyposażone w broń przeciwlotniczą. Źródła w siłach bezpieczeństwa przekazały, że bojownicy otoczyli posterunek policji w Szejk Zuweid i zaminowali teren wokół, by funkcjonariusze nie mogli się wydostać. Zaminowali także drogę między Szejk Zuweid a obozem wojskowym, by udaremnić nadesłanie posiłków.

Skoordynowana seria ataków jest jedną z najpoważniejszych ostatnio na Synaju - zauważa Reuters. Jednym z najsilniejszych działających tam ugrupowań jest właśnie Prowincja Synaj, jeszcze do niedawna nazywająca się Ansar Bajt al-Makdis (Partyzanci Jerozolimy). Ugrupowanie zmieniło nazwę na Prowincja Synaj, aby podkreślić, że półwysep - obok obszarów Syrii i Iraku - stanowi część tworzonego przez IS kalifatu.

df7y611

Częstotliwość zamachów na wojsko i policję na półwyspie Synaj drastycznie wzrosła od czasu odsunięcia od władzy przez armię w lipcu 2013 roku Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Egiptu. Islamistyczni bojownicy twierdzą, że ataki to odwet za krwawe represje władz i wojska po obaleniu Mursiego.

Zobacz także: Zamach na autobus w Egipcie

df7y611

Podziel się opinią

Share
df7y611
df7y611
Więcej tematów