Trwa ładowanie...
27-02-2007 19:25

Co można zamknąć w środku sztucznego zęba?

Sztuczne zęby, z których uwalniają się dawki leku, mogą być ułatwieniem dla wielu pacjentów - informuje pismo "Engineer".

Co można zamknąć w środku sztucznego zęba?Źródło: Jupiterimages
d1p8uo3
d1p8uo3

Urządzenie "Intellidrug", opracowane przez zespół europejskich naukowców z 15 różnych ośrodków, jest tak małe, że mieści się w dwóch sztucznych zębach trzonowych. Stała postać leku powoli rozpuszcza się w ślinie, przenikającej przez specjalną membranę. Mechanizm czasowy regularnie otwiera zaworek i uwalnia małe dawki leku, co pozwala utrzymywać jego stały poziom w organizmie. Dawkę można precyzyjnie dobrać do płci i wagi pacjenta.

Odpowiedni czujnik mierzy koncentrację leku wewnątrz zęba, co pozwala zawczasu zaalarmować, że trzeba uzupełnić zapas. Drugi czujnik sprawdza, ile leku zastosowano, a zdalne sterowanie umożliwia lekarzowi w razie potrzeby zmianę dawki.

Zdaniem pracujących dla Komisji Europejskiej naukowców, sztuczne zęby uwalniające leki będą dobrym rozwiązaniem między innymi dla pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, ponieważ pozwalają na przyjmowanie właściwych dawek nawet przez sen. Jeśli badania u ludzi dadzą korzystne wyniki, można się spodziewać wprowadzenia metody do użytku około roku 2010.

Tylko czy pacjenci, dla celów medycznych zgodzą się na wymianę prawdziwych zębów na sztuczne?

d1p8uo3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p8uo3
Więcej tematów