Co dziesiąty indonezyjski muzułmanin popiera dżihad
Około 10 procent indonezyjskich
muzułmanów popiera dżihad (świętą wojnę) i usprawiedliwia jako
obronę swojej wiary ataki na turystycznej wyspie Bali, w których
zginęło ponad 200 ludzi - wynika z opublikowanego w niedzielę w
Dżakarcie sondażu.
Indonezja jest czwartym z najludniejszych krajów świata - jej populacja wynosi 220 mln, z czego 85 procent to muzułmanie, co sprawia, że ten azjatycki archipelag zamieszkany jest przez największą na świecie muzułmańską populację. Indonezja oficjalnie nie jest jednak państwem islamskim.
Dżihad rozumiany częściowo i praktykowany z przemocą jest usprawiedliwiany przez około jednego na 10 indonezyjskich muzułmanów - stwierdził w oświadczeniu indonezyjski instytut badania opinii publicznej. Badaniem objęto 1092 muzułmanów i muzułmanek.
Muzułmanie "aprobują przeprowadzone na Bali zamachy jako obronę islamu" - podał instytut, dodając, że procent tego poparcia "jest bardzo znaczący".
W zamachach na Bali w październiku 2002 roku, o których przeprowadzenie oskarżono islamską organizację Dżimah Islamiję, zginęły 202 osoby, w większości zagraniczni turyści. W samobójczym zamachu na Bali rok temu zginęło 20 osób.
Z sondażu wynika, że co piąty Indonezyjczyk ogólnie popiera cele Dżimah Islamii, zbrojnego ruchu, który chce utworzenia islamskiego superpaństwa na terytorium Indonezji i Malezji oraz na muzułmańskich obszarach Filipin i Tajlandii. W przeszłości ruch ten współpracował z Al-Kaidą, ale w ostatnich latach bardziej koncentruje się na sprawach swojego regionu.