PolskaCo dziesiąte dziecko w Polsce doznaje przemocy

Co dziesiąte dziecko w Polsce doznaje przemocy

Co dziesiąte dziecko w Polsce doznaje przemocy, zaniedbania czy wykorzystywania. Eksperci z kraju i zagranicy będą rozmawiać w Warszawie o sposobach ochrony małoletnich przed krzywdzeniem podczas dwudniowej Ogólnopolskiej konferencji „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw”.

Co dziesiąte dziecko w Polsce doznaje przemocy
Źródło zdjęć: © WP.PL | Damian Wis

Szefowa Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska podkreśla, że warsztaty i dyskusje będą dotyczyć między innymi ochrony podczas przesłuchań, zapobiegania krzywdzenia najmłodszych dzieci, czy strategii postępowania ze sprawcami przestępstw seksualnych. - Wróci też temat pedofilii w Kościele - zapowiada Monika Sajkowska. Jak podkreśla, ta kwestia stała się głośna nie dlatego, że problem się pojawił, ale że Kościół się nim zajął, oszacowano skalę zjawisk i zaczęto myśleć o strategiach przeciwdziałania.

Dużo uwagi eksperci mają poświęcić też przesłuchaniom dzieci jako świadków, ponieważ w tym roku zmieniły się przepisy. - Przyjaznymi przesłuchaniami są teraz objęte wszystkie osoby do 18. roku życia, a nie tylko do 15., jak było dotąd - przypomina szefowa Fundacji Dzieci Niczyje. Monika Sajkowska zaznacza, że jest to wyzwaniem dla sądów, które muszą zapewnić odpowiednie miejsca przesłuchań małoletnich świadków. W Polsce na razie jest takich certyfikowanych pokoi 70, ale nadal zdarza się, że dzieci są przesłuchiwane na salach rozpraw, czy pokojach sędziowskich, nie zapewniających poczucia bezpieczeństwa.

Monika Sajkowska podkreśla, że ważną kwestią będzie także ochrona dzieci do 3. roku życia. W ocenie szefowej Fundacji, wymaga to systemowych rozwiązań, które są wprowadzane, na razie tylko w Warszawie . Chodzi o odpowiednie, skuteczne wsparcie dla rodzin, w których pojawia się ryzyko krzywdzenia dzieci. W tej kwestii ściśle mają współpracować placówki opiekuńcze jak żłobki i przedszkola, służba zdrowia czy pracownicy socjalni.

Konferencja na temat przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci to spotkanie i wymiana doświadczeń kilkuset profesjonalistów z Polski i z zagranicy. Znajdą się wśród nich pracownicy socjalni, policjanci, psychologowie, sędziowie, prokuratorzy, lekarze i pracownicy organizacji pozarządowych.

Współorganizatorem konferencji jest miasto stołeczne Warszawa

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)