Co drugi Polak uważa, że żyje przeciętnie
Co drugi Polak uważa, że żyje mu się przeciętnie. Niemal co trzeci (29%) pozytywnie ocenia swój poziom życia, a 21% jest niezadowolonych z sytuacji materialnej - wynika z sondażu.
Wśród osób zadowolonych z poziomu życia, 27% deklaruje, że żyje im się "dobrze", a 2% uznało, że "bardzo dobrze". Z kolei 5% badanych określiło poziom życia jako "bardzo zły", a 16% jako "zły". "Ani dobrze, ani źle" - to odpowiedź, jakiej na pytanie o poziom życia, udzieliło 50% ankietowanych.
CBOS, który bada ocenę sytuacji materialnej Polaków regularnie od 14 lat, zwraca uwagę, że przewaga opinii pozytywnych nad negatywnymi utrzymuje się od maja 2004 r.
Ponad połowa badanych - 52% (o 1 pkt. procentowy więcej niż w poprzednim roku) - oceniła, że na co dzień wystarcza im pieniędzy, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. Z kolei 30% (spadek o 4 pkt. procentowe) uważa, że żyje skromnie i musi na co dzień bardzo oszczędzać. 8% Polaków (wzrost o 2 pkt. procentowe) jest zdania, że żyje w biedzie. Jeden na stu Polaków uważa, że może pozwolić sobie na pewien luksus; natomiast 9% oceniło, że bez specjalnego oszczędzania wystarcza im na wiele.
Gdy brakuje pieniędzy Polacy przede wszystkim tną wydatki na urlop lub wakacje dzieci - 59% badanych zadeklarowało, że w minionym roku na te właśnie cele zabrakło im pieniędzy. Niemal tyle samo - 57% - nie miało środków na zakup rzeczy związanych z wyposażeniem mieszkania lub domu.
W wielu domach zabrakło pieniędzy na wydatki kulturalne (44%), na zakup ubrań i butów (36%) i na leczenie (również 36%). 25% ankietowanych przyznało, że nie wystarcza im na jedzenie; prawie tyle samo - 24% - musiało zrezygnować z opłacenia świadczeń mieszkaniowych. Na edukację zabrakło pieniędzy 21% Polaków. Z kolei jednej piątej badanych nie wystarczyło na środki czystości i higienę osobistą.
Jedna trzecia Polaków - 33% - obawia się biedy, ale patrzy w przyszłość optymistycznie wierząc, że sobie poradzi. Prawie tyle samo - 34% - martwi się o pogorszenie swojej sytuacji materialnej, choć nie boi się biedy. 13% lęka się zarówno biedy, jak i tego, że sobie z nią nie poradzi. Zaś 19% badanych jest spokojnych o swoją przyszłość materialną.