Co drugi Polak dobrze ocenia sytuację międzynarodową Polski
Co drugi Polak (52%) dobrze ocenia
sytuację międzynarodową Polski; za złą uznaje ją 32% badanych
- wynika z sondażu CBOS. Pozycja Polski
na arenie międzynarodowej jest oceniana gorzej niż przed rokiem.
Wśród osób zadowolonych z sytuacji międzynarodowej, 49% oceniło ją jako "raczej dobrą" (przed rokiem było to 58%), a 3% jako "zdecydowanie dobrą" (rok wcześniej - 2%).
Z kolei wśród ankietowanych krytycznie oceniających pozycję Polski na arenie międzynarodowej, 28% określiło ją jako "raczej złą" (przed rokiem - 23%), a 4% jako "zdecydowanie złą (rok wcześniej - 3%).
Według CBOS, od ubiegłego roku wyraźnie zmalało poczucie zagrożenia zewnętrznego. Obecnie 74% Polaków uważa, że niepodległość Polski nie jest zagrożona. W zeszłym roku takie przekonanie wyrażało 65% ankietowanych.
Wcześniej - zaznacza CBOS - tak wysokie poczucie bezpieczeństwa Polacy mieli tylko raz, w 2000 r. - rok po wejściu Polski do NATO.
Zdaniem 14% ankietowanych, zagrożenie zewnętrze istnieje. Przed rokiem uważało tak 21% badanych.
CBOS spytał także Polaków, czy ich zdaniem nasz kraj w stosunkach z innymi państwami wystarczająco zabezpiecza swoje interesy. "Raczej niewystarczająco" - tak odpowiedziała ponad połowa badanych (54%). Co czwarty respondent (26%) uważa, że "raczej wystarczająco". Co piąty pytany (20%) nie ma w tej sprawie zdania.
CBOS zwraca uwagę, że badani, którzy deklarują zainteresowanie polityką, lepiej oceniają sytuację Polski na arenie międzynarodowej. Z kolei ci, którzy polityką się nie interesują, częściej wyrażają krytyczne opinie w tej sprawie.
"Może to oznaczać, że negatywne opinie o sytuacji Polski na arenie międzynarodowej przynajmniej po części wynikają ze stereotypowego jej postrzegania, bywają przejawem znanej skądinąd skłonności do "czarnowidztwa", podczas gdy lepsza orientacja w tych sprawach sprzyja ocenom bardziej wyważonym" - podsumowuje CBOS.
Wpływ na ocenę pozycji Polski na arenie międzynarodowej ma także stosunek do obecnego rządu. Sytuację międzynarodową Polski za dobrą uznało 60% zwolenników rządu, 48% przeciwników i 45% deklarujących obojętność wobec gabinetu. Z kolei za złą - 29% zwolenników rządu, 38% przeciwników i 36% osób uważających się za obojętnych wobec gabinetu.
CBOS zwraca uwagę, że wśród zwolenników UE jest więcej pozytywnych opinii o sytuacji Polski w świecie niż wśród przeciwników, ale różnica pomiędzy nimi znacznie się zmniejszyła w ciągu ostatniego roku.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 12-15 maja na reprezentatywnej, losowej grupie 991 dorosłych mieszkańców Polski.