Trwa ładowanie...

Jest najnowszy sondaż. To wyraźny sygnał dla Tuska

Niemal 50 proc. ankietowanych Polaków uważa, że jeśli opozycja dojdzie do władzy, to nie utrzyma programów socjalnych PiS - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. To wyraźny sygnał dla Donalda Tuska, który zapewniał: "To, co jest raz dane przez władzę, to wiadomo, że nikt tego nie będzie zabierał". Polacy czują jednak w tej kwestii dużą niepewność.

Czy opozycja w przypadku wygranej w wyborach utrzyma programy socjalne PiS?Czy opozycja w przypadku wygranej w wyborach utrzyma programy socjalne PiS?Źródło: East News, PAP, fot: Arkadiusz Ziolek, Przemysław Piątkowski
d4doqov
d4doqov

"500 plus" to sztandarowy program PiS, wprowadzony w 2016 roku. Świadczenie przysługuje rodzicom i opiekunom, niezależnie od osiąganych dochodów, na każde dziecko od momentu urodzenia aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

W ubiegłym roku lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapewniał, że wokół programu "500 plus" powstał "powszechny i zrozumiały przez wszystkich konsensus". - To, co jest raz dane przez władzę, to wiadomo, że nikt tego nie będzie zabierał. Natomiast to wymaga o wiele większej dyscypliny finansowej - stwierdził w 2022 roku podczas spotkania w ramach Klubu Swobody Obywatelskiej.

W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy Polaków, czy wierzą, że opozycja, jeśli dojdzie do władzy, utrzyma programy i decyzje socjalne PiS jak np. "500 plus" lub obniżenie wieku emerytalnego. Wyniki badania pokazują jednak, że Polacy czują w tej kwestii dużą niepewność.

d4doqov

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostra wymiana zdań. Poszło o referendum w sprawie aborcji

45 proc. badanych osób wskazało, że opozycja utrzyma po ewentualnej wygranej w wyborach programy i decyzje socjalne PiS. 20,7 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "na pewno je utrzyma", natomiast 24,3 proc. - "raczej je utrzyma".

Nieco więcej, bo niemal 50 proc. biorących udział w sondażu, jest przeciwnego zdania i nie wierzy w zapewnienia opozycji. 26,3 proc. ankietowanych uważa, że politycy przeciwni PiS "raczej nie utrzymają" dotychczasowych programów socjalnych. 23,6 proc. badanych odpowiedziało z kolei, że opozycja "na pewno ich nie utrzyma".

d4doqov

5,1 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie i wybrało wariant: "nie wiem/trudno powiedzieć".

 WP
Źródło: WP

Wyborcy murem za swoimi ulubieńcami

Zupełnie inaczej wyniki przedstawiają, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko wyborców obozu rządzącego. Aż 84 proc. sympatyków Zjednoczonej Prawicy nie wierzy, że opozycja w przypadku wygranej w wyborach utrzyma programy socjalne, m.in. "500 plus". 16 proc. ankietowanych spośród wyborców partii rządzącej ufa, że opozycja będzie kontynuować pomoc rozpoczętą przez PiS.

Z kolei sympatycy opozycji stoją murem za partiami opozycyjnymi i są pewni, że "500 plus" czy obniżony wiek emerytalny będą kontynuowane w przypadku ich wygranej w jesiennych wyborach. 78 proc. spośród wyborców opozycji wskazało, że programy zostaną utrzymane, a 19 proc. było innego zdania. 3 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

d4doqov

Sondaż United Surveys dla WP został przeprowadzony w dniach 17-19 lutego 2023 roku na grupie 1000 Polaków połączonymi metodami CATI i CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4doqov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4doqov
Więcej tematów