To jest zderzenie czołowe. Polacy masowo przeciwko decyzji PE
Parlament Europejski potwierdził w połowie lutego wcześniejszą decyzję instytucji unijnych o zakazie sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Obostrzenia mają wejść w życie w 2035 roku. W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy, jak Polacy odnoszą się do tych zmian.
Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski 27 października 2022 roku zawarły porozumienie dotyczące bardziej rygorystycznych norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. PE podjętą decyzję potwierdził w połowie lutego w głosowaniu plenarnym stosunkiem głosów 340 do 279.
Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Polska ma problem
Nowe regulacje torują drogę do celu, jakim są zerowe emisje CO2 z nowych samochodów osobowych i dostawczych w 2035 roku. Unijny cel polega na zmniejszeniu do 2050 roku emisji CO2 wytwarzanych przez nowe samochody osobowe i dostawcze o 100 proc. w stosunku do 2021 roku. Pośrednie cele redukcji emisji na 2030 rok ustalono na 55 proc. dla samochodów osobowych oraz 50 proc. dla samochodów dostawczych. Samochody już wyprodukowane i wprowadzone do ruchu nadal będą mogły jeździć po drogach.
W styczniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku jest nierealny. Dodała przy tym, że w tej kwestii Polska jest w mniejszości w Unii Europejskiej, co pokazuje skalę wyzwania dla kolejnych rządów.
Problem Kaczyńskiego. "To nie była strategiczna decyzja"
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Koniec z autami spalinowymi. Polacy wydali werdykt
Wirtualna Polska zapytała Polaków w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys, co sądzą o decyzji Wspólnoty w sprawie zakazu nowych samochodów spalinowych. Wyniki w tej sprawie są jednoznaczne.
Na pytanie, "czy popiera Pan/i tę decyzję" aż 76 proc. odpowiedziało, że nie. 22,3 proc. badanych wskazało "raczej nie", a 53,7 proc. "zdecydowanie nie".
Innego zdania jest ponad 15 proc. badanych, których ucieszyła decyzja PE. "Raczej tak" odpowiedziało 8,4 proc. pytanych, a 7 proc. wskazało "zdecydowanie tak".
8,6 proc. respondentów nie miało w tej sprawie zdania.
Nieco inaczej rozkładają się wyniki, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko wyborców obozu rządzącego. Na "nie" wobec decyzji UE jest aż 84 proc. badanych, przy 5 proc. odpowiedzi "nie wiem".
W przypadku sympatyków partii opozycyjnych odpowiedzi na "nie" także jest zdecydowanie więcej - to aż 65 proc. wskazań. Opcję "nie wiem" wybrało 13 proc. ankietowanych.
Badanie przeprowadzono w dniach 17-19 lutego 2023 roku na grupie 1000 Polaków połączonymi metodami CATI i CAWI.