Trwa ładowanie...
11-12-2012 06:04

Co dalej z lekami refundowanymi zdecyduje Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dziś ustawą refundacyjną. Sędziowie zbadają między innymi, czy wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych jest zgodne z Konstytucją RP. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa posłów PiS.

Co dalej z lekami refundowanymi zdecyduje Trybunał KonstytucyjnyŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
dnzn04f
dnzn04f

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia tego roku. Wprowadziła między innymi urzędowe ceny i marże leków refundowanych oraz zakaz promocji i reklamy aptek. Według autorów wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, posłów PiS, ustawa ograniczyła dostęp pacjentów do leków refundowanych, a tym samym naruszyła konstytucję.

Innego zdania jest ministerstwo zdrowia, chociaż szef resortu Bartosz Arłukowicz na spotkaniu z aptekarzami w ubiegłym tygodniu nie wykluczył nowelizacji ustawy refundacyjnej w przyszłym roku. Resort zdrowia zamierza wiosną przedstawić propozycję nowelizacji ustawy refundacyjnej, ma ona wprowadzić korektę niektórych przepisów, ale nie zmieni głównych założeń.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, dla leków finansowanych przez państwo określane są limity, do wysokości których są finansowane. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej. Jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od ustalonego limitu, pacjent dopłaca różnicę. NFZ nie może przeznaczać na refundację więcej niż 17 proc. swojego rocznego budżetu.

Ustawa wprowadziła regulację "payback", zakłada ona, że koncerny farmaceutyczne muszą zwracać pieniądze, w sytuacji, gdy zostanie przekroczony całkowity budżet NFZ na refundację. Chodzi o 50 proc. kwoty, która będzie stanowiła przekroczenie środków przewidzianych na finansowanie leków przez Fundusz.

dnzn04f

Od 2012 roku urzędowa marża wynosi 7 proc., w 2013 - będzie to 6 proc., a od 2014 roku - 5 proc. urzędowej ceny zbytu.

Od początku stycznia ustawa spowodowała ogromny chaos w aptekach. Lekarze w ramach protestu stawiali na receptach pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ", a chorzy nie mogli wykupić leków ze zniżką. Po protestach, w wyniku nowelizacji, z ustawy usunięto kwestionowane zapisy. Przepisy dotyczące kar dla lekarzy za uchybienia przy wypisywaniu recept znalazły się w umowach podpisywanych z NFZ.

Firma analityczna IMS Health podaje, że po wejściu w życie ustawy refundacyjnej duża grupa pacjentów przestała wykupywać leki przepisane przez lekarza z powodu wzrostu odpłatności, w związku z tym spadła ich sprzedaż. Z prognoz IMS Health wynika, że NFZ wyda w tym roku o 2 mld zł mniej niż w 2011 r., a pacjenci przeznaczą na medykamenty o 400 mln zł mniej niż w 2011 r.

dnzn04f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnzn04f
Więcej tematów