Co czwarty Polak chce poprawić sobie wygląd

W ciągu ostatnich sześciu lat poprawiła się samoocena Polaków; połowa rodaków jest zadowolona ze swojego wyglądu i nie chciałaby w nim niczego zmieniać - wynika z badań CBOS przeprowadzonych w lipcu 2009. Co czwarty Polak myśli o dokonaniu mniejszych lub większych korekt w swoim wyglądzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co czwarty Polak chce poprawić sobie wygląd
(Jupiterimages)
WP

"Jeśli akceptację własnego wyglądu potraktujemy jako wskaźnik samopoczucia psychicznego, to możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich sześciu lat Polacy stali się szczęśliwsi. Mimo zagrożeń związanych ze stanem gospodarki i rynku pracy poprawiła się samoocena Polaków. Ankietowani częściej niż sześć lat temu akceptują swój wygląd, rzadziej są z niego niezadowoleni i rzadziej czują się w obowiązku coś w swoim wizerunku zmienić" - czytamy w komunikacie CBOS.

W 2003 roku zadowolenie z własnego wyglądu i sylwetki deklarowało 71% Polaków, w 2009 r. - 76%. Chęć zmian w swoim wyglądzie zewnętrznym wyraziła sześć lat temu 50% Polaków. W 2009 roku - 43% ankietowanych.

Jak wynika z badań CBOS obecnie połowa Polaków (50%) jest zadowolona ze swojego wizerunku i nie chciałaby w nim niczego zmieniać.

WP

Co czwarty badany (24%), pomimo deklarowanej satysfakcji, myśli o dokonaniu mniejszych lub większych korekt w swoim wyglądzie. Niespełna jedna piąta badanych (18%) jest niezadowolona z własnej powierzchowności i chciałaby w związku z tym coś w niej zmienić. Czterech Polaków na stu wyznaje, że wprawdzie nie są usatysfakcjonowani swoim wizerunkiem, ale nie odczuwają potrzeby jego zmiany.

Prezentowane dane pochodzą z badań CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia", realizowanych w latach 2003-2009.

Polub WP Wiadomości
WP
WP