Trwa ładowanie...
d4b369u
15-09-2008 00:15

Co czwarty mieszkaniec dużego miasta segreguje śmieci

Zaledwie co czwarty mieszkaniec dużego miasta segreguje śmieci, choć większość uważa, że jest to bardzo ważne i potrzebne. Winni temu jesteśmy my sami, ale też gminy, w których ekologicznych pojemników na śmieci jest coraz mniej - pisze "Metro".

d4b369u
d4b369u

Zależy nam na środowisku i uważamy, że trzeba je chronić. Ale raport "Moda na ekologię" o proekologicznych zachowaniach Polaków opublikowany przez Pracownię Badań Społecznych i On Board PR pokazuje, że to tylko deklaracje.

Z badań wynika, że aż 82% z nas segreguje śmieci, 30%, że zrezygnowało z foliówek, a 25% stosuje opakowania wielorazowego użytku (np. słoiki). Ale to pozory. Na pytanie, czy robimy tak zawsze, "tak" odpowiada tylko 35% pytanych. Najchętniej dzielą odpadki rolnicy i przedstawiciele kadry kierowniczej (49%), najmniej chętnie gospodynie domowe i niewykwalifikowani robotnicy. Najgorsze jest to, że w miastach, gdzie śmieci jest najwięcej, sortuje je codziennie tylko 22% pytanych. Na wsi dwukrotnie więcej.

Kłopot z sortowaniem polega też na tym, że w miastach nie ma często jak oddzielać śmieci, bo pojemników na odpady ubywa. W Krakowie urzędnicy specjalną uchwałą wprowadzili w lecie obowiązek segregowania odpadów. Efekt? Prawie wszystkie firmy wywożące odpady podwyższyły ceny za dostarczenie i odbieranie pojemników do selektywnej zbiórki. Nie możemy zmusić firm, by odbierały posegregowane odpadki za darmo - twierdzi Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Krakowskiego Zarządu Komunalnego.

Autorom raportu udało się jednak znaleźć gminy, gdzie segregacja śmieci jest wzorcowa. W podwarszawskich Markach mieszkańcy dostają specjalne torby do tego celu, a podzielone śmieci wywożone są za darmo. Podobnie jest w Łukowie i Sopocie. Dlaczego w tych miejscach się udało? Z powodu pieniędzy.

Według unijnego prawa do 2010 roku na wysypiska ma trafiać nie więcej niż 75% śmieci, a w 2020 roku już tylko 35%. Reszta ma być posegregowana, poddana recyklingowi. Jeśli to się nie uda, gminy zapłacą gigantyczne kary. Czy czarnego scenariusza można uniknąć? Dziś wyrzucamy bezpowrotnie aż 95% odpadów - podkreśla "Metro".

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj