Co ciekawego czeka nas w KPO w grudniu?
Eko-inwestycje w budynkach, gospodarka wodno-ściekowa na terenach wiejskich i wykorzystanie wodoru. Te nabory czekają na chętnych w grudniu.
15.12.2024 22:00
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Woda na terenach wiejskich
To właściwie 16 osobnych naborów – po jednym dla każdego województwa. Każdy z nich dotyczy budowy lub modernizacji zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków na terenach wiejskich. Do tego można zainstalować wodomierze i systemy do zarządzania wodą i ściekami. Takie działania poprawią dostęp do wody dla mieszkańców wsi i usprawnią kanalizację a tych terenach.
W konkursie mogą startować gminy wiejskie i miejsko-wiejskie oraz ich spółki komunalne. Nabory trwają do 17 stycznia 2025 r. Szczegóły dotyczące wszystkich 16 naborów znajdują się na tej stronie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Energia w budynkach mieszkalnych
Właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, a także osoby fizyczne, mogą sięgnąć po dotacje z Banku Gospodarstwa Krajowego na eko-inwestycje. W grę wchodzą dwa programy.
Grant OZE finansuje do 50 proc. kosztów inwestycji w jednostki do produkcji energii z odnawialnych źródeł. Np. fotowoltaikę lub pompę ciepła.
Z kolei Premia termomodernizacyjna to dofinansowanie rzędu 26-41 proc. do inwestycji w zmniejszenie poboru lub strat energii budynku. Można np. ocieplić budynek, wymienić stary piec na ekologiczny lub z OZE. Dotację należy przeznaczyć na spłatę części kredytu zaciągniętego na realizację inwestycji.
Dzięki takim eko-inwestycjom mieszkańcy będą mogli zaoszczędzić na opłatach za energię, a na wszystkim skorzysta także środowisko naturalne.
Wykorzystanie wodoru
Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotację na tematy związane z wodorem. Chodzi o wykorzystanie tego zasobu w nowych technologiach, w produkcji energii, w przemyśle i transporcie. Wnioski będzie przyjmował Bank Gospodarstwa Krajowego.
Informacje o tych i innych naborach znajdują się też na stronie Krajowego Planu Odbudowy.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego