wp

Clare Hollingworth nie żyje. Jako pierwsza osoba na świecie poinformowała o ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę

W wieku 105 lat w Hong Kongu zmarła słynna korespondentka wojenna Clare Hollingworth. To właśnie ona jako pierwsza doniosła światu o ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę. Przez wiele lat była związana z dziennikiem "The Daily Telegraph".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Clare Hollingworth w sierpniu 1939 roku trafiła do do Katowic. Miała opisywać napięcia w tej części Europy. To właśnie ona jako pierwsza doniosła światu o ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę.

1 września 1939 rano, gdy przebywała w jednym z katowickich hoteli, obudził ją hałas niemieckich czołgów. Zadzwoniła więc do brytyjskiej ambasady w Warszawie, ale ambasador nie potraktował jej słów poważnie. Uwierzył dopiero, gdy Hollingworth wystawiła słuchawkę przez okno.

wp

Clare Hollingworth relacjonowała również przebieg najważniejszych konfliktów XX wieku. Była w Wietnamie, Algierii czy Palestynie.

Korespondentka przez ostatnie 30 lat mieszkała w Hong Kongu. Podobno zawsze trzymała przy łóżku paszport, gotowa w każdej chwili wyruszyć w miejsce, gdzie toczą się ważne wydarzenia.

Polub WP Wiadomości
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.