ŚwiatCisza zabija - sesja ONZ na temat walki z AIDS

Cisza zabija - sesja ONZ na temat walki z AIDS


Rozpoczynając w poniedziałek w Nowym Jorku specjalną sesję Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat walki z AIDS, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan skrytykował eliminowanie ofiar choroby ze społeczeństwa i zaapelował o jasne informowanie o AIDS.

Epidemia AIDS pochłonęła na całym świecie już 22 mln ofiar. Ich pamięć uczczono minutą ciszy.

Kofi Annan skrytykował kraje, które sprzeciwiają się mówieniu wprost na temat relacji między AIDS a homoseksualizmem, narkotykami i prostytucją. Cisza zabija - powiedział Annan opowiadając się za otwartą dyskusją na temat tej choroby. Annan wezwał także do zwiększenia funduszy przeznaczonych na zwalczanie AIDS.

Z kolei organizacje pozarządowe zarzuciły krajom katolickim i muzułmański chęć storpedowania deklaracji końcowej, poprzez żądanie usunięcia wszelkich uwag na temat seksualności. Skrytykowano również władze Stanów Zjednoczonych, które przeznaczyły na światowy fundusz walki z chorobą zaledwie 200 mln dolarów. Według Annana, aby skutecznie zwalczać AIDS, rządy państw świata powinny co roku zasilać fundusz sumą 7-10 mld dolarów.

Tymczasem sekretarz stanu USA Colin Powell zapowiedział na sesji, że Stany Zjednoczone będą przeznaczać więcej pieniędzy na ogólnoświatową walkę z AIDS i będą nadal przewodzić światu w finansowaniu badań nad tą chorobą.

Powell z ubolewaniem mówił, że minęło 20 lat, zanim Narody Zjednoczone zebrały się, żeby zająć się problemem tej globalnej plagi. Powell powiedział, że dotychczasowa reakcja na AIDS była żałośnie nieadekwatna. Podkreślił też, że wrogiem jest wirus HIV, a nie jego ofiary.

Tworzony dopiero ONZ-owski fundusz do walki z AIDS dysponuje już sumą ponad pół miliarda dolarów.

W trzydniowej sesji bierze udział 30 szefów państw i rządów, kilkudziesięciu ministrów, przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń oraz przedsiębiorstw farmaceutycznych. Polskę reprezentuje minister zdrowia Grzegorz Opala.

Najwięcej uczestników sesji przyjechało z Afryki, skąd pochodzi dwie trzecie spośród ponad 36 mln osób będących zarażonych wirusem HIV. Według szacunków ekspertów ONZ, liczba żyjących z wirusem HIV lub chorych na AIDS wzrosła w 2000 roku o ponad 5 mln osób. Co trzy godziny wirusem zarażonych zostaje 2 tys. osób, czyli - jak w swoim przemówieniu zauważył Kofi Annan - tyle, ilu jest uczestników konferencji.(ck)

annanonzaids
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)