Trwa ładowanie...

Cisza wyborcza została zakłócona w wielu miejscach w Polsce

Informacje o naruszeniu ciszy wyborczej napływają z wielu miejsc w Polsce. Głównie służby otrzymują zgłoszenia dot. niszczenia plakatów oraz wpisów wyborczych publikowanych w internecie. We Wrocławiu policja zatrzymała zrywającego plakaty wyborcze, który nie tylko okazał się być pod wpływem alkoholu, ale również figurował na liście osób poszukiwanych przez policję. Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę. Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. Cisza trwa od północy, do jutra - do czasu zamknięcia lokali wyborczych.

Share
Cisza wyborcza została zakłócona w wielu miejscach w Polsce
Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d4cq1sr

Kujawsko-pomorskie

Jeden z incydentów odnotowano w Sicienku w powiecie bydgoskim. Kolejne m.in. w Mogilnie niedaleko Inowrocławia i w Grudziądzu. Maciej Daszkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wyjaśnia, że chodzi m.in. o wpisy w internecie i zrywanie plakatów.

Zgłoszenie z Sicienka dotyczyło wpisu, którego treść miała zachęcić do głosowania na jednego z kandydatów. Policjanci ustalają, czy rzeczywiście doszło do naruszenia ciszy wyborczej. W Mogilnie zatrzymano 5 osób zrywających plakaty wyborcze. Z kolei w Grudziądzu jedna z mieszkanek skarżyła się, że ktoś podrzucił jej dziś do skrzynki ulotkę jednego z kandydatów. To także wyjaśnia policja - zapewnia Maciej Daszkiewicz.

Wielkopolska

Ciszę wyborczą złamano także w Wilkowicach w Wielkopolsce. Jeden z komitetów kolportował tam ulotki nawołujące do głosowania na konkretnego kandydata. Oficer dyżurny z komendy miejskiej policji w Lesznie Krzysztof Majchrzak poinformował, że funkcjonariusze prowadzą postępowanie w tej sprawie.

d4cq1sr

Kilkoro mieszkańców Wilkowic zauważyło na swoich posesjach ulotki prezentujące kandydatów do rady powiatu oraz materiał nawołujący do powstrzymania się od głosowania na jednego z kandydatów na wójta gminy Lipno - powiedział Krzysztof Majchrzak.

Na terenie miejscowości ujęto mężczyznę, który jest podejrzewany o rozprowadzanie tych ulotek. Cisza wyborcza została również naruszona w Jastrowiu w Wielkopolsce. Zniszczono tam plakaty wyborcze. Zerwano je z budynków, ogrodzeń i słupów.

Małopolska

Kilka naruszeń ciszy wyborczej odnotowano również w Małopolsce. Incydenty miały miejsce w powiatach suskim i nowosądeckim - informuje dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu, Maria Zięba.

W Suchej Beskidzkiej i w Krynicy Zdroju zrywano plakaty kandydatów do władz lokalnych, a w Nowym Sączu dwóch mężczyzn niszczyło plakaty jednego z komitetów wyborczych i naklejało swoje.

d4cq1sr

Podkarpacie

Dwa sygnały dotyczące łamania ciszy wyborczej otrzymali podkarpaccy policjanci. Mieszkanka Tarnobrzega twierdzi, że około godz. 4 w lokalnej telewizji został wyemitowany program wyborczy. Stacja zaprzecza, ale policja i tak będzie ustalać, czy doszło do złamania prawa.

Z kolei w Rzeszowie jeden z kandydatów do rady powiatu zgłosił, że w nocy z ulic Jarowej i Architektów zniknęły jego plakaty wyborcze. Tą sprawą również zajmuje się policja.

Śląskie

Do złamania ciszy wyborczej mogło dojść też w Żywcu w województwie śląskim. - Jedna z miejscowych telewizji kablowych wyemitowała spot, w którym prezentowano ulotkę jednego z komitetów, biorących udział w wyborach - poinformowała rzeczniczka żywieckiej policji Mirosława Piątek.

Dolnośląskie

We Wrocławiu policja zatrzymała z kolei dwóch mężczyzn, którzy w nocy zrywali plakaty na ulicy Grochowej. Jeden z nich był kompletnie pijany, a jak później się okazało, również poszukiwany przez policję.

d4cq1sr

Lubuskie

W województwie lubuskim siedmiokrotnie zakłócono ciszę wyborczą. Sławomir Konieczny z lubuskiej policji poinformował, że najwięcej było przypadków niszczenia plakatów wyborczych. Poza tym w jednym przypadku powiadomiono policję o wieszaniu nowych plakatów wyborczych. Jedna osoba poinformowała też, że po północy otrzymała SMS-a zachęcającego do głosowania na konkretną osobę.

Mazowieckie

Naruszeń ciszy wyborczej nie odnotowano natomiast w Warszawie.

Cisza wyborcza?

W czasie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji, czyli namawiania do głosowania na konkretnego kandydata. Nie wolno też zwoływać zgromadzeń publicznych o charakterze wyborczym, nie można organizować wieców, rozklejać plakatów, rozdawać ulotek. W czasie ciszy nie można także publikować sondaży wyborczych - dotyczy to zarówno sondaży przeprowadzonych w czasie kampanii jak i badań realizowanych w czasie głosowania.

Cisza wyborcza dotyczy także radia i telewizji oraz internetu. PKW stoi na stanowisku, że ze stron internetowych nie trzeba usuwać już istniejących wpisów i materiałów wyborczych, ale nie wolno dodawać nowych aktualizacji. Także aktywność na portalach społecznościowych kandydatów może być uznana za złamanie ciszy wyborczej.

d4cq1sr

Naruszenie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, zagrożone pod groźbą grzywny w wysokości od 20 złotych do 5 tysięcy złotych. Zdecydowanie więcej, bo od pół miliona do miliona złotych, zapłaci ten, kto przed zakończeniem ciszy wyborczej poda do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych sondaży lub sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Informacje o naruszeniach powinny być kierowane do policji i prokuratury.

d4cq1sr

Podziel się opinią

Share
d4cq1sr
d4cq1sr
Więcej tematów