Trwa ładowanie...

CIA rekrutuje Rosjan. Natychmiastowa reakcja Kremla

Centralna Agencja Wywiadowcza wypróbowuje nowe metody werbunku agentów z Rosji, którzy zechcą współpracować z USA. Pozyskiwanie kandydatów, którzy zechcą przejść na drugą stronę, odbywa się w innowacyjny sposób - nie przez tajne operacje, lecz w transparentny sposób, przy wykorzystaniu internetu i komunikacyjnych kanałów. Działania Amerykanów natychmiast skomentował Kreml.

Plac Czerwony w MoskwiePlac Czerwony w MoskwieŹródło: Wikimedia Commons
d398vs1
d398vs1

Służby wywiadowcze postanowiły wykorzystać okazję do przekonania Rosjan zniechęconych wywołaną przez Kreml wojną i zachęcić ich do pracy na rzecz USA. Jak podaje stacja CNN, CIA po prostu opublikowała w sieci film rekrutacyjny.

Agencja zdecydowała się wykorzystać kanał Telegram, najpopularniejszą w Rosji i Ukrainie sieć mediów społecznościowych.

d398vs1

Na tej platformie ukazało się nagranie, które kończy się instrukcją, jak anonimowo i bezpiecznie skontaktować się z CIA. Film jest również publikowany na innych platformach społecznościowych, w tym na YouTube, Twitterze, Instagramie i Facebooku.

Wojna, która wybuchła ponad rok temu, a szczególnie ogłoszony przez Władimira Putina we wrześniu dekret o poborze do wojska, już miały zmobilizować wielu Rosjan do podjęcia współpracy z USA - podaje CNN.

- Chcieliśmy przekazać Rosjanom w ich własnym języku, że wiemy, przez co przechodzą, dać im znak, że możemy się porozumieć - powiedział anonimowy przedstawiciel służb. Podkreślił, że wideo nie ma na celu podżegania lub podsycania niepokojów wśród szerszej populacji w Rosji. To raczej komunikat dla tych, którym kremlowska polityka nie odpowiada.

d398vs1

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pilot Mi-8 nie miał szans. Moment zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca

Agencja szpiegowska uważa, że Rosjanie, którzy mają patriotyczne nastawienie, przechodzą teraz ogromną próbę. Zwątpienie, brak celu i despotyczne rządy w kraju mogą przekonać ich do tego, by dołączyli do wywiadu.

CIA wypuszcza nagranie, żeby rekrutować rosyjskich szpiegów. "Odtrutka na zwątpienie"

Dwuminutowy film "Moja decyzja" pokazuje zwykłych ludzi stojących w obliczu życiowych wyborów i problemów. Jedna z bohaterek siedzi przy chorym dziecku, a głos zza kadru pyta: "Dlaczego życie jednych ma większą wartość, kto o tym decyduje?"

Zadania, jakie czekać mają przyszłych agentów zwerbowanych w Rosji, wcale nie są działaniami, które znamy z filmów szpiegowskich. Wielu przedstawicieli wywiadu pracuje w dziedzinach takich jak cyberbezpieczeństwo, technologia, finanse, wojsko i dyplomacja.

Do publikacji CNN odniósł się natychmiast Kreml. - CIA i inne zachodnie agencje wywiadowcze nie osłabiają swojej działalności na terytorium Rosji - powiedział Dmitrij Pieskow cytowany przez RIA Novosti.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d398vs1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d398vs1
Więcej tematów