PolskaChrześcijański Kwaśniewski

Chrześcijański Kwaśniewski

Brak odwołania do tradycji chrześcijańskich w konstytucji europejskiej byłby paradoksem - uważa prezydent Aleksander Kwaśniewski, który wziął udział w otwarciu Collegium Europaeum Gnesnense (Gnieźnieńskie Kolegium Europejskie).

Chrześcijański Kwaśniewski
Źródło zdjęć: © PAP

"Paradoksem jest nie odwoływanie się do chrześcijaństwa, nie odwoływanie się do katolicyzmu i do roli Kościoła. Jest to wręcz obrażające także dla ateistów i agnostyków. Czymże była ta dyskusja tocząca się setki lat z Kościołami i hierarchami Kościoła, jeżeli dzisiaj okazałoby się, że to wszystko było nieważne" - powiedział prezydent Kwaśniewski podczas dyskusji z arcybiskupem gnieźnieńskim Henrykiem Muszyńskim.

Dodał, że bardzo spodobało mu się zdanie jednego z jego "europejskich gości", który podczas wizyty w Warszawie powiedział: "możemy różnić się w ocenie ważności poszczególnych źródeł, ale przecież nie da się ukryć tego faktu, że jeżeli przybywa się do dowolnego europejskiego miasta, to najczęściej tym punktem odniesienia, tym punktem stałym, miejscem, które organizuje życie, miasta i społeczności, jest katedra" - cytował prezydent.

Podczas dyskusji, Kwaśniewski, odnosząc się do sprawy umieszczenia w konstytucji europejskiej "invocatio Dei" - odniesienia do Boga - powiedział, że wierzy, że to, co jest w tej chwili dyskutowane, jest jeszcze do przepracowania.

"I ufam, że tak będą działać nasi przedstawiciele w Konwencie Europejskim" - dodał.

W projekcie preambuły przedstawionym przez przewodniczącego Konwentu opracowującego projekt konstytucji, Valery'ego Giscarda d'Estaing, słowo Bóg nie pada. Konstytucja ma czerpać z kulturowego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa Europy zbudowanego przez Rzym i Grecję oraz dorobku filozofów Oświecenia.

Arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński podziękował prezydentowi za wyrażone stanowisko.

"Tam, gdzie wylicza się elementy kultury europejskiej - kultura grecka, kultura rzymska i oświecenie - brak tylko jednego - kultury chrześcijańskiej" - mówił abp Muszyński.

Collegium Europaeum Gnesnense jest zamiejscowym ośrodkiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pod patronatem prezydenta, Sejmu i rządu zostało powołane do życia przez tę uczelnię w 2000 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)