Chora krowa nie z USA, ale z Kanady
Dokumenty, odszukane przez
amerykańskiego właściciela krowy chorej na gąbczaste zwyrodnienie
mózgu (BSE), zwane chorobą wściekłych krów, potwierdzają, że
zwierzę pochodziło z Kanady - podał Departament Rolnictwa USA.
Z informacji resortu wynika, że krowa rasy Holstein przybyła do Stanów Zjednoczonych w stadzie 81 zwierząt, importowanych z Kanady w 2001 r.
Na postawie dostarczonych przez właściciela dokumentów naczelny weterynarz departamentu Ron DeHaven ustalił, że chora krowa urodziła się w kwietniu 1997 r. właśnie w Kanadzie, w prowincji Alberta. Z tego samego stada do USA sprzedano jeszcze osiem innych krów - obecnie trwają poszukiwania ich właścicieli. Wiosną tego roku w Kanadzie stwierdzono przypadek BSE, właśnie na terytorium Alberty.
Odszukane papiery ostatecznie rozwiewają wątpliwości, dotyczące miejsca pochodzenia chorego zwierzęcia - pierwszej w Stanach Zjednoczonych krowy, u której stwierdzono BSE. Są także zbieżne z dokumentacją, posiadaną przez stronę kanadyjską - wcześniej wersje podawane w Kanadzie i USA różniły się zarówno w kwestii pochodzenia krowy, jej wieku jak i wielkości importowanego stada.
Amerykańskie władze weterynaryjne ustaliły, że mięso z wykrytej w USA chorej sztuki znalazło się w obrocie handlowym w ośmiu stanach USA. Z powodu przypadku BSE import amerykańskiej wołowiny wstrzymało ok. 30 krajów.