PolskaCholewiński z PiS-u marszałkiem woj. podkarpackiego

Cholewiński z PiS‑u marszałkiem woj. podkarpackiego

Zygmunt Cholewiński został w
Rzeszowie wybrany na marszałka województwa podkarpackiego;
przewodniczącym sejmiku został Andrzej Matusiewicz. Obaj są
członkami Prawa i Sprawiedliwości. W 33-osobowym sejmiku woj.
podkarpackiego PiS ma 15 radnych, których wspiera jeden radny Ligi
Polskich Rodzin i jeden z Samoobrony.

W opozycji znaleźli się radni Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej oraz po jednym radnym LPR oraz Lewicy i Demokratów.

44-letni Cholewiński od 1992 roku był wójtem gminy Pysznica koło Stalowej Woli, w latach 1998 - 2002 był też radnym sejmiku. Podstawową sprawą dla województwa jest maksymalne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej. Te zadania muszą być przygotowane i prowadzone w pierwszej kolejności- powiedział bezpośrednio po wyborze.

Cholewiński przypomniał, że jako wójt Pysznicy wykorzystał wszystkie dostępne środki przedakcesyjne. Zamierza współpracować z opozycją, którą chce "przekonać do siebie poprzez swoją pracę".

Nowy przewodniczący sejmiku pochodzi z Przemyśla, gdzie od wielu lat jest adwokatem. Rola przewodniczącego jest służebna. Jest on sługą wszystkich radnych sejmiku- podkreślił.

Wicemarszałkami województwa zostali: marszałek województwa w latach 1998-2002 Bogdan Rzońca (PiS) i Kazimierz Ziobro (LPR), a członkami zarządu - b. starosta przemyski Stanisław Bajda (PiS) i członek zarządu kończącej się kadencji Jan Burek (PSL Piast, w wyborach startował z listy PiS).

Na wiceprzewodniczących sejmiku wybrano: b. posłankę Lidię Błądek (PSL-Piast, w wyborach startował z listy PiS), b. senatora Kazimierza Jaworskiego (PiS) i działacza "Solidarności" w latach 80. Czesława Łączaka (PiS).

Przed pierwszą sesją sejmiku koalicję usiłowały stworzyć PSL, PO i LPR. Miał ich wspierać radny LiD. W trakcie głosowania okazało się, że za koalicją skupioną wokół PSL opowiedział się tylko jeden radny LPR - Bogusław Tofilski, drugi - Kazimierz Ziobro poparł koalicję z PiS.

W sejmiku PiS ma 15 mandatów, PSL i PO - po siedmiu radnych, LPR - dwóch, a LiD oraz Samoobrona - po jednym.

W inauguracyjnej sesji wzięło udział 32 radnych, gdyż wybrany do sejmiku Bolesław Bujak (PSL) zrzekł się mandatu w związku z wyborem w pierwszej turze na burmistrza Ropczyc. Radni sejmiku chwilą ciszy i modlitwą uczcili pamięć 23 górników, którzy zginęli w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej.

W kończącej się kadencji województwem rządziła koalicja SLD- UP i PSL, początkowo z udziałem Samoobrony. Na początku poprzedniej kadencji w sejmiku woj. podkarpackiego najwięcej mandatów miała LPR - 9; centroprawicowy komitet wyborczy "Podkarpacie Razem" miał 7 mandatów, SLD-UP - 6 mandatów, PSL - również 6 mandatów, a Samoobrona - 5 mandatów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)