Chodakiewicz o "Strachu": książka pełna nieścisłości
"Strach" Jana Tomasza Grossa nie jest wydarzeniem naukowym, lecz literackim - powiedział Polskiemu Radiu profesor Marek Chodakiewicz, amerykański naukowiec o polskich korzeniach. Według Chodakiewicza, książka Grossa jest pełna jest nieścisłości - autor traktuje historię jak wycinankę: bierze to, co mu pasuje, by dowieść swojej tezy o polskim antysemityzmie. Monografia profesora Chodakiewicza, zatytułowana "Po Zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947", wchodzi na polski rynek księgarski równocześnie z pracą Grossa.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/strach-w-polskich-ksiegarniach-6038716903740033g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/strach-w-polskich-ksiegarniach-6038716903740033g )
"Strach" w polskich księgarniach
Według profesora Chodakiewicza, załamanie się dotychczasowych struktur władzy wywołało społeczny chaos - Żydzi, podobnie jak Polacy, padali ofiarami napaści i grabieży.
Profesor Marek Chodakiewicz przyznaje, że akty przemocy Polaków wobec Żydów, w tym pogromy, w latach 40-tych miały miejsce. Zdaniem historyka, jedną z ważniejszych przyczyn wrogości ze strony Polaków było to, że Żydzi byli postrzegani jako poplecznicy komunistów i ich sowieckich mocodawców. To oczywiście nie usprawiedliwia zabójstw popełnianych na Żydach przez Polaków - podkreśla Marek Chodakiewicz.
Według historyka, w tym okresie mogło stracić życie od 345 do 615 Żydów. Ocenia przy tym, że po wojnie nawet do 6 tysięcy Polaków zginęło w wyniku żydowskiej denuncjacji do władz, lub z rąk żydowskich członków komunistycznej bezpieki.
Profesor Marek Chodakiewicz przyznaje, że książki takie jak Grossa, w których dominuje dramatyczny język i ilustracyjne traktowanie historii, znajdują szerszy oddźwięk niż opracowania naukowe. Zdaniem Chodakiewicza, "Strach" Grossa poza granicami Polski utrwala niesprawiedliwy i obraz Polaka-antysemity.
Monografia "Po Zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947" profesora Marka Chodakiewicza ukazała się w Stanach Zjednoczonych w roku 2003, a obecnie może się z nią zapoznać polski czytelnik. Książkę wydał Instytut Pamięci Narodowej.