"Chłopi" i "Pan Tadeusz" na maturze z polskiego
Zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego. Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza" Telimeny i Zosi - to tematy do wyboru, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści, pisząc eseje na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.
W arkuszach testu znajdowały się odpowiednie fragmenty utworów: rozmowa Hanki z ojcem starym Bylicą z "Chłopów" Władysława Reymonta oraz kilka scen z Mickiewiczowskiej epopei. Abiturienci musieli także rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu na temat hipnozy.
Poziom rozszerzony
Z kolei porównanie mądrości i wiedzy na podstawie Pieśni XXII i Trenu IX Jana Kochanowskiego oraz topos drogi we fragmencie powieści "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego, w którym stary mężczyzna opowiada o dwóch drogach: starej i nowej, to tematy egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
Zdający maturę na tym poziomie musieli także rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu na temat strajku studentów na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w listopadzie 1981 r.
Egzamin z polskiego można było zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. 93% tegorocznych maturzystów zdecydowało się zdawać egzamin z polskiego na poziomie podstawowym, 7% wybrało poziom rozszerzony.
Egzamin na poziomie podstawowym trwał 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.
Uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego na maturze otrzyma co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu, niezależnie od tego, czy zdawał go na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym.
Arkusze z zadaniami egzaminacyjnymi z języka polskiego, które rozwiązywali maturzyści na obu poziomach, Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować po południu na swojej stronie internetowej.
Fałszywy alarm bombowy
Jak poinformował wicedyrektor CKE Mirosław Sawicki, egzamin z języka polskiego przebiegał spokojnie.
Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotarła wprawdzie wiadomość o fałszywym alarmie bombowym w Łapach w woj. podlaskim, jednak - jak powiedział Sawicki - nie miał on wpływu na przebieg egzaminu.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. abiturientów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w poniedziałek, potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 29 maja.