Trwa ładowanie...
d1pp96h
ue
24-10-2002 11:07

Chirac i Schröder o UE

Gerhard Schröder i Jacques Chirac (PAP)
Prezydent Francji i kanclerz Niemiec
spotkają się dziś w Brukseli trzy godziny przed spotkaniem wszystkich szefów państw i rządów
Piętnastki. Od wyników ich rozmowy może zależeć powodzenie rozpoczynającego szczytu Unii
Europejskiej. Tematem szczytu będzie rozszerzenie Wspólnoty.

d1pp96h
d1pp96h

Jacques Chirac i Gerhard Schröder będą próbowali dojść do porozumienia w dzielących ich sprawach, z których najważniejsze są finansowe aspekty poszerzonej Unii, a zwłaszcza pomoc dla rolników z nowych krajów członkowskich w latach 2004-2006.

Jeśli nie osiągną porozumienia – szczyt może zakończyć się fiaskiem. Zaś jego powodzenie - przedstawienie oferty finansowej dla krajów kandydujących - jest potrzebne, aby w grudniu w Kopenhadze Piętnastka mogła przyjąć je do swego grona.

Kompromis miałby polegać na tym, że Niemcy cofną żądania natychmiastowych cięć w wydatkach rolnych Unii i zgodzą się na dopłaty bezpośrednie dla nowych członków, zaś Francja obieca im, że zgodzi się choćby na ograniczone redukcje wydatków w sektorze rolnym w 2006 roku.

Założenie Komisji, poparte przez Francję i 10 innych państw członkowskich, jest następujące: Polska i inne nowe państwa dostaną z unijnej kasy równowartość 25 proc. dopłat dla rolników w pierwszym roku członkostwa, 30 proc. w drugim, 35 proc. w trzecim i tak dalej aż do 100 proc. obecnych dopłat w 2013 roku.

Do tej pory decyzję w tej sprawie blokują główni „płatnicy netto” - czyli Niemcy, a także Holandia, Wielka Brytania i Szwecja. Kraje te wpłacają do wspólnej kasy znacznie więcej niż z niej otrzymują.

d1pp96h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pp96h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj