ŚwiatChiny: Kanadyjczyk skazany na śmierć za przemyt narkotyków

Chiny: Kanadyjczyk skazany na śmierć za przemyt narkotyków

Sąd w Chinach skazał Kanadyjczyka na karę śmierci za próbę przemytu narkotyków pięć lat temu. Sprawa była ponownie rozpatrywana - sędziowie uznali, że poprzedni wyrok był zbyt łagodny.

Chiny: Kanadyjczyk skazany na śmierć za przemyt narkotyków
Źródło zdjęć: © Twitter

15.01.2019 | aktual.: 15.01.2019 11:02

Chiny: Kanadyjczyk organizował przemyt narkotyków. Pierwszy wyrok zbyt łagodny

Kanadyjczyk Robert Lloyd Schellenberg miał być odpowiedzialny za próbę przemytu aż 222 kilogramów metamfetaminy z Chin do Australii w 2014 roku. W 2016 roku odbyła się pierwsza rozprawa sądowa w tej sprawie. Wtedy to oskarżony został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności. W grudniu minionego roku sąd w Chinach stwierdził, że tamten wyrok był zbyt łagodny i skazał go teraz na karę śmierci.

Wyrok nie jest prawomocny. Obywatel Kanady został poinformowany, że przysługuje mu możliwość odwołania się w ciągu 10 dni. Zagraniczne media spekulują, że w razie odwołania zainterweniuje kanadyjska dyplomacja. - Nigdy nie byłem przemytnikiem. Przyleciałem do Chin w celach turystycznych - mówił dziennikarzom skazany, który ostatnie cztery lata spędził w więzieniu.

Chiny: Kanada oburzona. Możliwa dyplomacja

Strona kanadyjska domaga się uwolnienia skazanego. - Jest to dla nas powodem do ogromnego zmartwienia - jak i powinno być dla wszystkich naszych przyjaciół i sojuszników, że Chiny wybrały drogę arbitralnego stosowania kary śmierci - mówił krytycznie Justin Trudeau, premier Kanady.

Ministerstwo spraw zagranicznych Kanady apeluje do swoich obywateli, żeby zachowali szczególne środki ostrożności podczas podróży do Chin. Zagraniczni dziennikarze są zdania, że apel ten jest dość stonowany, co mogłoby umożliwić dodatkowe negocjacje dyplomatyczne.

Strona chińska nie wyklucza, że może odstąpić od egzekucji Kanadyjczyka w zamian za jakieś ustępstwa, których na razie nie określono. Jednak relacje na linii Chiny - Kanada mogą jeszcze bardziej się pogorszyć. Niedawno na terenie Kanady aresztowano na prośbę USA Meng Wanzhou, dyrektor finansową firmy Huawei, za możliwe oszustwa w związku z łamaniem amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Zatrzymano także dwóch Kanadyjczyków - dyplomatę Michaela Korviga i konsultanta Michaela Spavora - którzy uznani są za "zagrożenie dla chińskiego bezpieczeństwa narodowego". Kanadyjski rząd również domaga się ich uwolnienia.

Chiny: Surowe kary za przestępstwa narkotykowe

Przestępstwa narkotykowe są w Chinach surowo karane. W 2009 roku w odbyła się tam egzekucja Brytyjczyka oskarżonego o przemyt niewielkiej ilości heroiny. Spotkało się to z protestem strony brytyjskiej.

chinykanadyjczyksąd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)