Trwa ładowanie...

Chiński generał zapewnia o swobodzie żeglugi na Morzu Południowochińskim

Chińska aktywność budowlana na Morzu Południowochińskim nie będzie miała wpływu na swobodę żeglugi - oświadczył w sobotę w Pekinie generał Fan Changlong, jeden z wiceprzewodniczących Centralnej Komisji Wojskowej, na której czele stoi prezydent Xi Jinping.

Share
Chiński generał zapewnia o swobodzie żeglugi na Morzu Południowochińskim
Źródło: AFP, Fot: HOANG DINH NAM
dklkir4

Generał zapewnił też, występując na spotkaniu z ministrami obrony państw Azji Południowo-Wschodniej, że Chiny "nigdy nie uciekną się lekkomyślnie do użycia siły, nawet w kwestiach suwerenności". "Czynimy, co w naszej mocy, by unikać nieoczekiwanych konfliktów" - dodał.

Chiny deklarują swą suwerenność nad 90 proc. powierzchni Morza Południowochińskiego, ignorując roszczenia Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do przynajmniej niektórych jego akwenów. Za część własnego terytorium uznają też grupę niezamieszkanych wysp na Morzu Wschodniochińskim, o które toczą spór z Japonią; archipelag ten nosi japońską nazwę Senkaku i chińską Diaoyu.

dklkir4

Pekin ostrzegał w zeszłym tygodniu, że nie będzie tolerował naruszania "w imię swobody żeglugi" chińskich wód terytorialnych na Morzu Południowochińskim, za które uważa 12-milowe strefy wokół niektórych raf archipelagu Spratly, rozbudowanych sztucznie przez Chińczyków w wyspy.

Zdaniem USA, prawo międzynarodowe nie zezwala na rozciąganie suwerenności państwowej na sztuczne wyspy, usypane nad podwodnymi rafami. Szef Pentagonu Ashton Carter oświadczył we wtorek, że siły zbrojne USA "będą pływać i latać wszędzie, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe".

Fan zapewniał, że Chiny będą "nadal rozwiązywać spory i różnice z tymi, których to bezpośrednio dotyczy, na drodze przyjacielskich konsultacji". Akcentował potrzebę utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w regionie. Powiedział, że dwie latarnie morskie na archipelagu Spratly, których budowę niedawno ukończono, "zaczęły już świadczyć usługi nawigacyjne wszystkim krajom".

Zobacz także: Chiny coraz słabsze

dklkir4

Podziel się opinią

Share
dklkir4
dklkir4
Więcej tematów