Chińscy deputowani zaakceptują własność prywatną
Zachowanie szybkiego wzrostu PKB,
utrzymanie wartości juana oraz pomoc dla biednej wsi - takie cele
postawił przed Chinami premier Wen Jiabao w przemówieniu
otwierającym wiosenną sesję tamtejszego parlamentu.
05.03.2004 | aktual.: 05.03.2004 07:57
Wen podkreślił, że należy starać się zmniejszyć różnicę między bogatymi mieszkańcami miast oraz 800-milionową rzeszą biedoty zaludniającą chińskie wsie. W tym celu zaproponował zmniejszenie podatków oraz wzrost subsydiów dla rolników. Zapowiedział, że władze zamierzają zainwestować ok. 30 miliardów juanów (3,62 miliardów dolarów) w rolnictwo, a także przeznaczyć 10 miliardów juanów na dopłaty dla rolników.
Premier w swym wystąpieniu ukazał realny obraz wyzwań, przed jakimi stoją Chiny, zarysował największe zagrożenia, z którymi kraj będzie musiał się zmagać w najbliższych latach.
Wen podkreślił, że Chiny zamierzają utrzymać wysokie tempo wzrostu PKB. W 2003 roku zanotowano jego przyrost o 9,1%; w tym roku premier liczy, że uda się otrzymać 7-proc. wzrost. W tym celu rząd przygotował serię posunięć mających stymulować gospodarkę, m.in. obniżenie wydatków państwa, czy wydajniejsza polityka kredytowa.
W swym wystąpieniu premier prawie w ogóle nie odniósł się do żądań Stanów Zjednoczonych urealnienia kursu juana - jego sztuczne zaniżanie przez Chiny pozwala skutecznie konkurować tamtejszym towarom na światowych rynkach. Wen powtórzył tylko, że kurs chińskiej waluty w tym roku będzie utrzymywany na "stabilnym, rozsądnym i wyważonym poziomie".
Wen zapowiedział także zintensyfikowanie walki z terroryzmem, zorganizowaną przestępczością oraz kultami - nawiązując w tym miejscu do zakazanej w Chinach grupy religijnej Falun Gong. Szef rządu podkreślił chęć wznowienia rozmów pokojowych z Tajwanem przy zachowaniu jednak zasady "jednych Chin". Zapowiedział także likwidację do 2005 roku 200 tysięcy miejsc pracy w chińskiej armii.
Tegoroczna sesja chińskiego parlamentu potrwa do 14 marca. W toku obrad przedstawione zostaną kluczowe propozycje rządu, mogące prowadzić do istotnego zachwiania monopolu władzy partii komunistycznej w Chinach.
Na sesji delegaci zajmą stanowisko w kwestiach oficjalnie nieistniejącej od rewolucji w Chinach w 1949 r. własności prywatnej, a także praw człowieka.
Rządowy projekt poprawki mówi, że "własność prywatna, pozyskana legalnie, ma taki sam status jak własność państwowa i nie może być naruszona". W Chinach własność prywatną zlikwidowano po objęciu władzy przez komunistyczny rząd w 1949 r.