Trwa ładowanie...
03-11-2015 20:36

Chilijscy górnicy oskarżają prawników. Na filmie z Hollywood zarobią niewiele

Pięć lat temu o 33 chilijskich górnikach, którzy przeżyli katastrofę w kopalni, mówił cały świat, teraz ich historia znów będzie na ustach wszystkich dzięki Hollywood. Nie wszyscy górnicy są jednak zadowoleni. 9 z nich pozwało prawników za to, że dostali za mało pieniędzy z wielkiej produkcji "The 33" z udziałem Antonio Banderasa i Juliette Binoche - informuje "The Guardian".

Share
Chilijscy górnicy oskarżają prawników. Na filmie z Hollywood zarobią niewieleŹródło: AFP, fot: Martin Bernetti
d41r9bu

Spędzili 69 dni uwięzieni pod ziemią, byli bohaterami, ale teraz tracą cierpliwość. Wielu z nich skarży się na problemy ze zdrowiem, także psychicznym, inni narzekają, że nie mają pracy. Oskarżają prawników o to, że ich udziały w zyskach z książek, seriali i filmu, którego premiera w USA jest planowana na koniec miesiąca, są zdecydowanie niewystarczające (niektórzy z górników zostali konsultantami scenarzystów).

Początkowa umowa mężczyzn dotycząca tego, że nie będą zarabiać na swojej historii, szybko okazała się nieaktualna. W grupie doszło do niesnasek, ostrze krytyki zostało skierowane przeciwko prawnikom firmy stworzonej przez 33 górników, Remberto Rodrigo Valdésowi and Fernando Garcii. - Podpisane kontrakty różnią się od tego, co zapowiadali prawnicy. Ze 150 mln dolarów zapłaconych naszej firmie, my dostaliśmy tylko 17 proc. - mówił Luis Urzua w sali sądowej.

Pięć lat temu Urzua jako ostatni został wydobyty na powierzchnię w specjalnej kapsule ratowniczej Feniks 2. Całą podróż na powierzchnię górnicy odbywali z zamkniętymi oczami, a zaraz po opuszczeniu kapsuły zakładali specjalne okulary przeciwsłoneczne, chroniące przed uszkodzeniem wzroku odzwyczajonego od światła.

d41r9bu

- Dla nich to było jak doświadczenie wojenne. Teraz czują się upokorzeni - mówi zdobywca Pulitzera, Hector Tobar, którego historie wykorzystano w filmie. Prapremiera "The 33" odbyła się w sierpniu w Chile.

Katastrofa górnicza, wywołana tąpnięciem, miała miejsce 5 sierpnia 2010 roku w kopalni miedzi i złota San José, położonej nieopodal Copiapó, na pustyni Atacama, 830 km na północ od Santiago, stolicy Chile.

d41r9bu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41r9bu
d41r9bu
Więcej tematów