Świat"Chcesz mieć polskie nazwisko? Lepiej nie"

"Chcesz mieć polskie nazwisko? Lepiej nie"

Zlituanizowane nazwiska litewscy Polacy będą niebawem mogli zmieniać na jeszcze bardziej litewskie, bez słowiańskiego przyrostka. Tak na przykład, zlituanizowane nazwisko Stankiewicz – Stankevičius, jego właściciel będzie mógł zmienić na litewskie – Stankus, zaś lituanizowany Jankiewicz, będzie mógł zmienić swoje obecne nazwisko Jankevičius na bardziej litewskie Jankus.

Litewski minister sprawiedliwości Remigijus Šimašius zapowiedział, że odpowiednie rozporządzenie podpisze w najbliższych dniach. Na jego podstawie, zainteresowanej osobie wystarczy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, żeby pozbyć się słowiańskiego pochodzenia nazwiska.

Przypominamy, że litewscy Polacy od kilkunastu lat walczą o możliwość zapisywania swoich nazwisk po polsku. W tym przypadku litewskie władze twierdzą, że podobne zmiany wymagają poważnych zmian w ustawodawstwie krajowym, a przede wszystkim zmiany decyzji Sądu Konstytucyjnego, który przed 10 laty uznał, że nielitewskie nazwiska muszą być na Litwie pisane wyłącznie w transkrypcji litewskiej.

Polska mniejszość na Litwie liczy około 250 tys. osób. Podczas zmiany radzieckich dowodów osobistych na paszporty niepodległej Litwy na początku 90. lat ubiegłego stulecia, spora część litewskich Polaków otrzymała zlituanizowane nazwiska. Litewscy urzędnicy nagminnie nakłaniali Polaków, a nieraz bez ich zgody zmieniali ich nazwiska na bardziej litewskie i Stankiewicz stawał się Stankevičiusem, a Jankiewicz – Jankevičiusem.

Stanisław Tarasiewicz, Infopol

Źródło artykułu:WP Wiadomości
litwanazwiskapolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)