PolskaChcemy pamiętać o Auschwitz

Chcemy pamiętać o Auschwitz

Polacy chcą pamiętać o doświadczeniach drugiej wojny światowej i domagają się by ta prawda była przekazywała następnym pokoleniom. Jednocześnie nie chcą przenosić hitlerowskiej odpowiedzialności na młodych Niemców. Tak wynika z sondażu, który na zlecenie Polskiego Radia przeprowadził Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR w związku z 60. rocznicą wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

48% ankietowanych uważa, że polskie programy szkolne i media w wystarczający sposób informują o hitlerowskich zbrodniach, takich jak popełnione w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 45% Polaków uważa, że ta informacja jest niewystarczająca.

Z sondażu wynika również, że połowa Polaków przynajmniej raz widziała obóz zagłady w Oświęcimiu i wie na czym polegały zbrodnie hitlerowskie. W najstarszej grupie respodentów było najwięcej osób, którzy zwiedzili obóz w Oświęcimiu, w najmłodszej tych osób było najmniej.

W obchodach 60. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wezmą udział przywódcy wielu państw, między innymi Niemiec.

67% Polaków uważa, że nie można obciążać dzisiejszych Niemiec za zagładę popełnioną w Oświęcimiu - podkreślił Jerzy Głuszyński. Jerzy Głuszyński dodał, że 24% respondentów uważa, iż dzisiejsze Niemcy powinni odpowiadać za zbrodnie w Oświęcimiu. Najwięcej takich odpowiedzi zanotowano w grupie najstarszych Polaków.

Ankietę przeprowadzono na 800-osobowej grupie Polaków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)