PolskaChcemy mieć dzieci! Najnowsze wyniki CBOS

Chcemy mieć dzieci! Najnowsze wyniki CBOS

Niemal wszyscy badani mieszkańcy Polski deklarują, że pragną mieć dzieci. Tylko czterech na stu (4%) twierdzi, że woleliby ich nie mieć - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Co dziesiąty dorosły Polak (10%) chciałby mieć tylko jedno dziecko, natomiast niemal połowa (49%) wolałaby dwójkę, a co czwarty (25%) trójkę potomstwa. Co czternasty badany (7%) chciałby mieć czworo lub więcej dzieci.

Chcemy mieć dzieci! Najnowsze wyniki CBOS
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Hrechorowicz

Jak wynika z badania CBOS, w porównaniu z rokiem 1996 odnotowaliśmy jedynie niewielką zmianę w deklaracjach Polaków dotyczących pożądanej liczby dzieci. Obecnie nieco więcej osób twierdzi, że w ogóle nie chce ich mieć, ale nadal jest to bardzo mała grupa.

Także wśród badanych w wieku 18–44 lata, czyli osób będących w wieku prokreacyjnym, na popularności zyskała wizja rodziny z trójką dzieci, natomiast nieco zmniejszyła się liczba osób deklarujących chęć posiadania dwójki potomstwa.

Co ósmy badany, który nie ma dzieci, chce, żeby tak pozostało (12%), jednak ponad cztery piąte (81%) pragnęłoby mieć potomstwo. Tylko co trzecia osoba, która ma jedno dziecko, jest w pełni zadowolona z takiego stanu rzeczy. Niemal połowa (45%) chciałaby mieć drugie dziecko, a co piąty (21%) troje lub więcej.

Wśród osób, które już posiadają dwójkę dzieci trzy czwarte (73%) nie planuje powiększać rodziny, jednak prawie co czwarty (23%) wyraża chęć posiadania większej liczby dzieci.

Także wśród osób powyżej 45. roku życia znaczna część nie zrealizowała swoich pragnień dotyczących liczby dzieci. Nie tylko wśród osób bezdzietnych większość (66%) deklaruje chęć ich posiadania, ale także wśród mających jedno dziecko ponad połowa (60%) chciałaby mieć ich więcej. Co piąty badany z dwójką dzieci (20%) twierdzi, że cieszyłby się z większej liczby potomstwa.

Zdecydowana większość bezdzietnych badanych poniżej 45. roku życia (83%) chce mieć dzieci. Również większość młodych ludzi z jednym dzieckiem (69%) i co czwarty z dwójką dzieci (29%) chcieliby mieć ich więcej.

Zdecydowana większość osób pozostających w związkach małżeńskich deklaruje, że ma dzieci (92%). Podobnie osoby, które w takich związkach były w przeszłości (89%). Wśród badanych, którzy nigdy nie zawarli związku małżeńskiego, ale pozostają w związku nieformalnym, dwie piąte (42%) ma dzieci, natomiast wśród osób stanu wolnego, które nie żyją w związku nieformalnym – tylko 8%.

Znaczącym przemianom ulegają natomiast role przypisywane małżonkom i partnerom. Zmiany idące w kierunku modelu partnerskiego widać nie tylko w preferencjach, ale również w deklaracjach dotyczących rzeczywistego podziału ról. Szczególnie silnie swoje preferencje odnośnie modelu partnerskiego wyrażają kobiety, osoby z wykształceniem wyższym oraz dobrze oceniający swoje warunki materialne - wynika z sondażu CBOS.

Niemal połowa dorosłych Polaków (48%) uważa, że najlepszą sytuacją dla rodziny jest tzw. model partnerski, w którym partnerzy w równym stopniu poświęcają się pracy i obowiązkom domowym.

Częściej niż co czwarty badany (28%) deklaruje, że w jego związku (rodzinie) zarówno żona (partnerka) jak i mąż (partner) w równym stopniu poświęcają się pracy zawodowej i prowadzeniu domu oraz opiece nad dziećmi. Jednak niemal równie często (26%) obydwoje partnerzy są zaangażowani w pracę zawodową i obowiązki rodzinne, kobieta jednak poświęca więcej czasu rodzinie, natomiast mężczyzna skupia się bardziej na pracy zawodowej.

Badanie przeprowadzono w dniach 12 – 18 kwietnia 2012 roku na liczącej 1018 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (79)