Trwa ładowanie...

Chce powołać do wojska nawet chorych. Rosjanie mogą się obawiać

Wojna w Ukrainie. Czwartek to 211. dzień inwazji. Rosyjska senator Olga Kowitidi zaproponowała, by do armii wcielać też osoby ze skoliozą i płaskostopiem. Pochodząca z Krymu senator uważa, że należy wyłączyć z kryteriów medycznych wiele schorzeń, uznawanych za takie, które stoją na przeszkodzie do uznania danej osoby za zdolną do służby wojskowej. - Teraz Rosja potrzebuje nie tylko ochotniczej profesjonalnej armii, ale też zwiększenia rezerwy zdolnych do służby młodych ludzi - powiedziała Kowitidi.

Wojna w Ukrainie. Rosyjska senator chce powołania do wojska nawet osób chorych [zdj. ilustracyjne]Wojna w Ukrainie. Rosyjska senator chce powołania do wojska nawet osób chorych [zdj. ilustracyjne]Źródło: East News, fot: Maximilian Clarke/SOPA Images/Shutterstock
d3tjq4b
d3tjq4b
  • • Rosyjska senator Olga Kowitidi zaproponowała, by do armii wcielać też osoby ze skoliozą i płaskostopiem. - Teraz Rosja potrzebuje nie tylko ochotniczej profesjonalnej armii, ale też zwiększenia rezerwy zdolnych do służby młodych ludzi - powiedziała Kowitidi.

  • •  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ odrzucił oskarżenia zachodu ws. agresji na Ukrainę.  Zarzucił Ukrainie m.in. to że "przekształciła się w państwo totalitarne".

  • •  Finlandia zdecydowała o rozpoczęciu działań, które mają uniemożliwić wjazd rosyjskim turystom. Przygotowane będą rozwiązania, które mają ograniczyć ruch turystyczny lub całkowicie mu zapobiec.  

  • • Do ochrony terenów anektowanych w Ukrainie Rosja może użyć strategicznej broni jądrowej - napisał na swoim profilu na Telegramie Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji.  
Trwa łączenie
22:37, 22.09.2022

Jak ocenił prezydent Ukrainy, rosyjska decyzja o mobilizacji to "otwarte przyznanie, że ich armia kadrowa, którą przygotowywano przez dziesięciolecia do grabieży cudzego, nie wytrzymała i się posypała".


- I teraz poprzez mobilizację wojna Rosji przeciwko Ukrainie dla większości obywateli Rosji nie jest już czymś w telewizji czy w internecie, a tym, co przyszło do każdego rosyjskiego domu - kontynuował szef państwa.


22:21, 22.09.2022

- 55 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło na tej wojnie przez pół roku. Dziesiątki tysięcy zostały ranne, okaleczone. Chcecie więcej? Nie? To protestujcie. Walczcie. Uciekajcie. Albo oddawajcie się do ukraińskiej niewoli. To są wasze warianty przeżycia - zwrócił się do obywateli Rosji Zełenski.

22:13, 22.09.2022

- Ogłoszenie w Rosji mobilizacji to znak, że jej armia się posypała - powiedział w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył też, że w związku z mobilizacją wojna na Ukrainie przyszła do każdego rosyjskiego domu, nie jest już tylko obecna w telewizji i internecie.

21:48, 22.09.2022

Wojna w Ukrainie skończy się tylko przy stole negocjacyjnym - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla stacji BFM TV, którego udzielił w samolocie, wracając ze szczytu ONZ w Nowym Jorku. Francuski prezydent powtórzył swoje stanowisko, że chce deeskalacji poprzez dialog. - Nie będę uczestniczył w niczym, co mogłoby doprowadzić do eskalacji - podkreślił.

21:38, 22.09.2022

Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły jednocześnie cztery irańskie drony kamikadze w obwodzie mikołajowskim. 

21:24, 22.09.2022

W Bachmucie w obwodzie donieckim okupanci całkowicie zniszczyli most na rzece Bachmutówka łączący obie części miasta - podaje Ukraińska Prawda. 

21:14, 22.09.2022

Szefowie dyplomacji państw zachodnich zapowiedzieli na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że nie pozwolą Rosji wygrać wojny na Ukrainie i apelowali o pociągnięcie jej do odpowiedzialności. 


Zapewnienia, że Rosja nie może wygrać wojny mimo ogłoszonej mobilizacji były punktem wspólnym wszystkich wystąpień szefów dyplomacji państw Zachodu podczas czwartkowej dyskusji poświęconej tematowi odpowiedzialności za agresję i zbrodnie na Ukrainie.

21:09, 22.09.2022

Zatrzymanie rosyjskiej agresji na Ukrainę to jest dzisiaj interes ogólnoświatowy, wszyscy powinni współdziałać, aby zatrzymać rosyjski imperializm - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że Ukraina potrzebuje przede wszystkim broni, akcentując, że morale ukraińskiej armii jest wysokie, a ludzie zdeterminowani. - Polska jest w awangardzie pomocy, stale zabiegamy też o wsparcie innych państw - wskazał.

20:52, 22.09.2022

Prezydent Władimir Putin musiał coś wymyślić, bo inwazja na Ukrainę nie idzie Rosji dobrze - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w wywiadzie dla dziennika „NRC”. Holenderski komisarz twierdzi, że rosyjski prezydent chce zastraszyć Europę, a z dostaw gazu zrobił broń.

20:47, 22.09.2022

Dowódcy "Azowa" nie wiedzieli, że są zabierani na wymianę jeńców. 

20:34, 22.09.2022

Ukraina nadal może liczyć na wsparcie, przede wszystkim wsparcie amerykańskie, ale generalnie tutaj jest pełna mobilizacja, aby wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku bierze udział w Zgromadzeniu ONZ.


 - To, co jest ważne, co też akcentowałem w moim wystąpieniu na forum ONZ, że odpowiedzialność Rosji musi być wyegzekwowana - podkreślił Duda.

20:29, 22.09.2022

W czwartek wojska rosyjskie ostrzelały niedawno wyzwolone miasto Kupiańsk w obwodzie charkowskim. Ranna została 72-letnia kobieta i dwoje siedmioletnich dzieci - podał Ukrinform. 

20:20, 22.09.2022

Rosyjska senator zaproponowała, by do armii wcielać też osoby ze skoliozą i płaskostopiem, bo Rosja potrzebuje "dużych rezerw młodych ludzi" - pisze "Kommiersant". Pochodząca z Krymu senator Olga Kowitidi uważa, że wiele schorzeń, uznawanych za takie, które stoją na przeszkodzie do uznania danej osoby za zdolną do służby wojskowej, należy wyłączyć z kryteriów medycznych - podaje portal rosyjskiego dziennika.

20:14, 22.09.2022

Wezwania do mobilizacji rozdawane są obywatelom przed metrem w Moskwie - podaje Nexta. 

20:07, 22.09.2022

NATO oświadczyło w czwartek, że nie uzna referendów w Donbasie oraz w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji. W oświadczeniu Sojusz wezwał wszystkie państwa do odrzucenia działań Rosji, które określił jako "rażące próby podboju terytorialnego na Ukrainie".


"Referenda w regionach Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia na Ukrainie nie mają legitymacji i będą rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych" - napisano w oświadczeniu. "Sojusznicy w NATO nie uznają nielegalnej i bezprawnej aneksji. Te ziemie to Ukraina" - podkreślono.

19:53, 22.09.2022

Rząd Pedro Sancheza udostępnił do szkolenia armii ukraińskiej dwie swoje bazy wojskowe - podał madrycki dziennik online Voz Populi powołując się na źródła w ministerstwie obrony. Gazeta poinformowała, że ćwiczenia odbywają się na terenie dwóch baz wojskowych w Hiszpanii dla grupy 19 ukraińskich wojskowych. Dodała, że w poniedziałek przybyli oni samolotem do bazy w Saragossie, na północnym wschodzie kraju.

19:43, 22.09.2022

Część uwolnionych z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana - powiedział generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR). - Uwolnieni z niewoli jeńcy są w różnym stanie: są osoby, które są w mniej więcej dobrym stanie fizycznym, pomijając skutki niedożywienia - poinformował na briefingu Budanow. - Wśród uwolnionych są też osoby, wobec których stosowano "bardzo brutalne tortury"; odsetek takich osób jest wysoki - dodał szef HUR. Część uwolnionych przebywa w szpitalu.

19:38, 22.09.2022

"Ukraińska Służba Bezpieczeństwa opublikowała film o naszych Bohaterach powracających z niewoli" - napisał na Twitterze przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

19:19, 22.09.2022

To jest wojna, której nie możecie wygrać, więc ją zakończcie - powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, zwracając się do władz Rosji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.


- Wzywam dziś Rosję: To jest wojna, której nie wygracie. Więc zakończcie tę wojnę i cierpienia na Ukrainie. Przestańcie wysyłać więcej swoich młodych obywateli na śmierć. Powstrzymajcie swoje fikcyjne referenda (...), powstrzymajcie tę okropną wojnę, która powoduje głód na całym świecie - apelowała Baerbock podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat rosyjskiej agresji.

19:14, 22.09.2022

Polska opowiada się za pełnym pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności i zapłacenia przez nią odszkodowania za zniszczenia spowodowane jej agresją na Ukrainę - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rau dodał, że Polska wspiera inicjatywę Ukrainy, by stworzyć specjalny trybunał do osądzenia rosyjskich zbrodni.

19:10, 22.09.2022

W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać jak mężczyzna, zmobilizowany do udziału w wojnie w Ukrainie, doznał udaru w autobusie - podał na Telegramie Ukraine NOW. 

19:01, 22.09.2022

Rosja nigdy nie będzie w stanie zabić nas wszystkich - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas debaty na Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jak dodał, podczas gdy tysiące Ukraińców wróciło z zagranicy, by bronić kraju, tysiące Rosjan ucieka przed mobilizacją.

18:56, 22.09.2022

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn skomentował wystąpienie Ławrowa na debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ. 

18:46, 22.09.2022

W czwartek rano w regionie Zaporoża zestrzelono rosyjski śmigłowiec Ka-52 Alligator. 

18:35, 22.09.2022

Osoby, które na terenach okupowanych wezmą udział w referendach organizowanych przez Rosję, będą odpowiadać karnie - zapowiedziała w Rzeszowie wicepremier Ukrainy, Minister ds. Reintegracji Terytoriów Tymczasowo Okupowanych Iryna Wereszczuk.

18:30, 22.09.2022

Należy położyć kres podróżom Rosjan po Europie, ale w jaki sposób trzeba to zrobić to już skomplikowana sprawa – powiedziała premier Finlandii Sanna Marin. Szefowa rządu odpowiadała w parlamencie na pytania opozycji o działania jakie ma zamiar podjąć w związku z sytuacją na wschodniej granicy i wzmożonym ruchem Rosjan. Marin oświadczyła, że ogłoszenie w Rosji częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą wymaga od służb bezpieczeństwa nowej oceny zagrożenia i trzeba to zrobić sprawnie.

18:25, 22.09.2022

Walka Ukrainy o wolność to nasza walka o wolność, Ukraina musi wygrać - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zapowiedział wsparcie Ukrainy "tak długo, jak to konieczne".


- Wojna Putina to nie tylko atak na Ukrainę, to atak na Kartę Narodów Zjednoczonych i atak na normy międzynarodowe, które nas wszystkich chronią, więc będziemy wspierać naszych ukraińskich przyjaciół tak długo, jak to konieczne - powiedział Cleverly w swoim wystąpieniu.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tjq4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3tjq4b
Więcej tematów