Chcą zdelegalizować 18 tys. małżeństw homoseksualnych
Amerykańska organizacja,
przeciwstawiająca się związkom homoseksualnym, wystąpiła do sądu najwyższego Kalifornii o unieważnienie takich małżeństw,
zawartych w tym stanie do tej pory.
Sprawa dotyczy około 18 tysięcy takich związków, zawartych przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA, kiedy zawieranie małżeństw przez takie pary było tu legalne.
W głosowaniu, towarzyszącym wyborom prezydenckim, mieszkańcy Kalifornii przyjęli poprawkę do stanowej konstytucji, zakazującą małżeństw homoseksualnych, które zalegalizowano tam na drodze orzeczenia Sądu Najwyższego w maju bieżącego roku. 52,1% kalifornijskich wyborców odpowiedziało się za przyjęciem poprawki - tzw. Proposition 8.
Grupa o nazwie "Yes on 8" (Tak dla poprawki 8) domaga się obecnie anulowania takich uznanych już małżeństw, argumentując iż skoro prawo stanowe uznaje wyłącznie małżeństwa kobiety i mężczyzny, nie powinny być uznawane związki osób tej samej płci.
W obronie małżeństw homoseksualnych wystąpił nieoczekiwanie stanowy prokurator generalny Jerry Brown, uznając iż zakaz związków osób tej samej płci jest niezgodny z konstytucją, ponieważ pozbawia mniejszościowe grupy ich fundamentalnych praw.
W toku plebiscytów, towarzyszących wyborom prezydenckim analogiczne poprawki do stanowych ustaw zasadniczych przyjęto także w Arizonie, Arkansas oraz na Florydzie.
Obecnie na małżeństwa homoseksualne zezwala prawo tylko dwóch amerykańskich stanów - Connecticut i Massachusetts.