Trwa ładowanie...
d1awd8c

Chaos w Rodby w Danii. Setki uchodźców próbują się przedostać do Szwecji

Duńskie media donoszą, że w Rodby panuje chaos. Na wyspę Lolland, na której znajduje się Rodby, w ostatnich dniach przybyło kilkuset uchodźców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchodźcy na dworcu w Rodby
Uchodźcy na dworcu w Rodby (PAP/EPA, Fot: Jens Norgaard Larsen)
d1awd8c

Duńska policja zatrzymała w środę w porcie Rodby prom z ok. 100 uchodźcami. Od nocy z wtorku na środę na Lolland dotarło ok. 330 uchodźców, a kilkuset dojechało pociągami z Flensburga do Padborga.

Według duńskich mediów w Rodby panuje chaos. Policja próbuje nakłonić imigrantów do rejestracji, część z nich odmawia tego, gdyż obawia się odesłania.

Kilkunastu uchodźców nie chciało opuścić pociągu mającego początkowo jechać do Kopenhagi, skąd chcieli przedostać się do szwedzkiego Malmoe. Wielu wyruszyło pieszo autostradą w stronę Szwecji.

d1awd8c

Duńska policja wstrzymała cały ruch kolejowy oraz promowy z Niemiec z powodu wielkiego napływu uchodźców.

Rzecznik duńskich kolei DSB powiedział, że zgodnie z poleceniem policji przestały kursować pociągi między Flensburgiem a Padborgiem w Jutlandii Południowej, a także pociągi przewożone promem między niemiecką wyspą Fehmarn a miejscowością Rodby na duńskiej wyspie Lolland.

Od poniedziałku w Malmoe szwedzkie służby migracyjne zarejestrowały już 350 azylantów przybyłych przez most nad cieśniną Sund z Kopenhagi. Policja zatrzymała także 16 osób podejrzanych o przemycanie ludzi. Duńskie i szwedzkie władze apelują, aby nie zabierać uchodźców samochodami. Jest to uznawane za łamanie prawa.

Reuters informuje, że duńska policja zamknęła też połączenie drogowe między Niemcami a Danią. Agencja odnotowuje, że wielu uchodźców z Niemiec przemieszcza się przez Danię, zmierzając do Szwecji. Liczą oni na tamtejszą liberalną politykę azylową.

d1awd8c

Podziel się opinią

Share
d1awd8c
d1awd8c
Więcej tematów