Trwa ładowanie...

Cezary Morawski jednak nie zostanie odwołany? Wojewoda wstrzymał uchwałę samorządu

Zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, jednak wojewoda dolnośląski wstrzymał tę uchwałę. Obowiązki kierującego instytucją miał przejąć Remigiusz Lenczyk.

Cezary Morawski jednak nie zostanie odwołany? Wojewoda wstrzymał uchwałę samorząduŹródło: ONS.pl
dvuispi

W chwilę po ogłoszeniu decyzji zarządu województwa dolnośląskiego wojewoda poinformował o wstrzymaniu uchwały dotyczącej odwołania Cezarego Morawskiego, powołując się na treść opinii ministra kultury, w której ten "negatywnie ocenił zamiar odwołania dyrektora” – podało w komunikacie biuro prasowe wojewody.

„Uchwała zostanie zbadana pod względem zgodności z prawem" - czytamy w komunikacie. Do tego czasu nie wejdzie w życie.

Wybrano już nowego dyrektora

Jak powiedział po posiedzeniu zarządu województwa dolnośląskiego marszałek Cezary Przybylski, trzech członków zarządu województwa głosowało za odwołaniem Morawskiego, jeden przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.

dvuispi

- Zarząd zdecydował o odwołaniu Cezarego Morawskiego. Od jutra do czasu rozstrzygnięcia konkursu, pełniącym obowiązki dyrektora Teatru Polskiego będzie Remigiusz Lenczyk - powiedział Przybylski.

Morawski zastąpił posła Nowoczesnej

Procedura odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu została wszczęta 10 lutego. Zarząd województwa wystąpił wówczas do resortu kultury z prośbą o opinię ws. odwołania Morawskiego. W kwietniu minister kultury Piotr Gliński w piśmie do marszałka Przybylskiego wyraził negatywną opinię w tej sprawie. Zwrócił się przy tym z prośbą o „ponowny namysł nad zamiarem odwołania” Morawskiego.

Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub.r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest posłem Nowoczesnej, a w konkursie nie mógł wystartować z powodu braku wymaganego wykształcenia. Politykzłożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Aktorzy zaprotestowali

Przeciwko Morawskiemu od początku jego pracy na stanowisku dyrektora trwa protest części zespołu artystycznego skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Morawskiego broni Solidarność - drugi najliczniejszy związek zawodowy w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Pod koniec ub.r. Morawskizwolnił 11 pracowników teatru, w tym aktorów i reżysera,którzy protestowali przeciwko niemu. Dyrektor zarzucił im m.in. niesubordynację, działanie na szkodę teatru oraz buntowanie publiczności.

dvuispi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvuispi
Więcej tematów