Trwa ładowanie...
24-03-2014 14:15

Ceres i Westa blisko siebie - zobaczysz je nawet gołym okiem

Dwa najjaśniejsze ciała z głównego pasa planetoid znajdują się na niebie tylko dwa stopnie od siebie - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Ceres i Westa blisko siebie - zobaczysz je nawet gołym okiemŹródło: PAP/EPA, fot: Jan-Philipp Strobel
d4b369u
d4b369u

Planeta karłowata Ceres i planetoida Westa to dwa najjaśniejsze obiekty z głównego pasa planetoid rozciągającego się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Obecnie oba ciała zbliżają się do swojej kwietniowej opozycji, więc warunki do ich obserwacji są już dobre i na dodatek wciąż się poprawiają.

- Ich jasność jest na tyle duża, że bez problemów dojrzymy je przez zwykłe lornetki. Ceres świeci obecnie z blaskiem 7,3, a Westa z jasnością 6,1 magnitudo. Ta ostatnia, w świetnych warunkach, może być nawet dojrzana gołym okiem - tłumaczy Olech.

Ok. 25 marca nadarza się okazja, by obie planetoidy obejrzeć w jednym polu widzenia lornetki lub lunety - tuż obok siebie. Wtedy dystans dzielący oba ciała będzie wynosił tylko 2 stopnie.

- Ceres i Westa świecą teraz w konstelacji Panny. Dobrym drogowskazem do nich jest jasny Mars (także zbliżający się do opozycji). Planetoidy znajdują się 12 stopni na północny-wschód od Czerwonej Planety. Na obserwacje najlepiej wyjść około godziny 1-2 w nocy. Wtedy czerwony i jasny Mars, niebieskawa Spika (najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny) świecąca prawie pod nim oraz Ceres i Westa będą znajdować się około 30 stopni nad południowym horyzontem - opisuje astronom.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj