Trwa ładowanie...

Ceny akcyzy w górę. Pół litra wódki nawet za 50 zł

Za alkohol zapłacimy więcej. Pierwszy wzrost cen o 10 proc. rząd planuje już w 2022 roku. To jednak nie koniec zmian. Oficjalne informacje w tej sprawie przekazało Ministerstwo Finansów. Według ekspertów za butelkę wódki trzeba będzie zapłacić 50 zł. I to nie za te z wyższej półki.

Share
Ceny alkoholu pójdą w górę
Ceny alkoholu pójdą w górę Źródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
d4er0gj

Ministerstwo Finansów przekazało informacje o wzroście akcyzy za alkohol. Ten ostatni raz miał miejsce w 2019 roku.

Zmianie mają ulec ceny alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych z wyłączeniem cydru i perry oraz wyrobów pośrednich.

W 2022 roku podwyżka wyniesie 10 proc. Następnie co roku, przez pięć lat, o 5 proc.

d4er0gj

Zobacz też: W firmie i szkole zapytają o szczepienie? Niedzielski dla WP o gotowych przepisach

Ceny za alkohol pójdą w górę

"Inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich. W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych" - przekazał resort finansów w opublikowanym projekcie ustawy. To w nim przedstawiono propozycję zmian przepisów akcyzowych.

"Wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia, za miesięczną wypłatę można kupić coraz większą ilość używek" - zaznaczył resort.

d4er0gj

W rozmowie z "Gazetą Pomorską" prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Witold Włodarczyk przekazał, że według jego wyliczeń cena za 0,5 litra wódki może wynieść nawet 50 zł.

- W zeszłym roku wzrosła o 10 procent, do tego doszły zamknięte restauracje, dlatego nie spodziewaliśmy się kolejnej podwyżki podatku. Niezależnie od tego, alkohol by i tak podrożał od 2021 roku przez wyższe koszty wszystkiego, prądu, gazu, paliw. Z powodu akcyzy to będzie jeszcze więcej. Szacuję, że pół litra najtańszej wódki, której cena sięga dziś średnio 22 zł, podrożeje do 30 zł, a w kolejnych latach, wspomniane koszty będą rosły, możemy płacić nawet 40 czy 50 zł za butelkę - przekazał Włodarczyk.

Źródło: Ministerstwo Finansów, "Gazeta Pomorska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4er0gj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4er0gj
d4er0gj
Więcej tematów