PolskaCentrum Wypędzonych jednak z Eriką Steinbach

Centrum Wypędzonych jednak z Eriką Steinbach

Erika Steinbach nie zostanie wykluczona z
prac nad berlińskim centrum upamiętniającym wypędzenia, o co
apelowała polska strona - przewiduje "Nasz Dziennik".

Centrum Wypędzonych jednak z Eriką Steinbach
Źródło zdjęć: © AFP

31.12.2007 | aktual.: 31.12.2007 02:46

Wszystko wskazuje na to, że Niemcy nie zamierzają zaprzestać prób zminimalizowania swojego udziału w okrucieństwach drugiej wojny światowej i zrzucenia ciężaru dokonanych przez siebie zbrodni poprzez ukazanie narodu niemieckiego w charakterze ofiary, nie zaś bezwzględnego agresora - ocenia "Nasz Dziennik".

Minister stanu RFN ds. kultury i mediów Bern Neumann (CDU)
zapewnia, że już niedługo zapadnie decyzja o powstaniu w Berlinie placówki upamiętniającej i dokumentującej powojenne przymusowe wysiedlenia. Natomiast prezydent kraju Horst Kohler nie widzi powodu, aby wykluczyć Erikę Steinbach z tego projektu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, poza czynieniem przyjaznych gestów w stronę szefowej Związku Wypędzonych, nie wyraziła jeszcze swojego stanowiska w tej sprawie. Projekt berlińskiej placówki upamiętniającej wypędzenia w umowie koalicyjnej nazwano "Sichtbare Zeichen" (Widoczny znak).

Pani Merkel milczy w sprawie udziału Eriki Steinbach w "Widocznym znaku", gdyż zbliżają się wybory- ocenił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prof. dr hab. Mariusz Muszyński, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dodał, że Związek Wypędzonych jest sprawną i posiadającą znaczny elektorat grupą, mającą także silna obsadę w CDU. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)