Trwa ładowanie...

Centrum Warte Poznania - miasto czeka na pomysły mieszkańców, które ożywią historyczne dzielnice

• Ruszyła kolejna edycja konkursu "Centrum Warte Poznania", którego celem jest ożywienie Starego Miasta, Śródki, Jeżyc, Łazarza i Wildy • Zgłosić swój pomysł do konkursu może każdy • Przed rokiem dzięki temu m.in. na Śródce powstał słynny trójwymiarowy mural, a w parku Kasprowicza powstało kino plenerowe i zorganizowano bezpłatne zajęcia zumby
Share
Centrum Warte Poznania - miasto czeka na pomysły mieszkańców, które ożywią historyczne dzielnice
Źródło: Urząd Miasta Poznania
d2zsnxm

Konkurs "Centrum Warte Poznania" po raz pierwszy zorganizowano w 2012 r. Jego celem było sfinansowanie najciekawszych pomysłów mieszkańców na ożywienie poznańskiego śródmieścia. Nagradzano i realizowano pomysły na ciekawe wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne, które zachęcałyby do aktywnego udziału mieszkańców i turystów.

W kolejnych latach konkurs rozszerzono także o pozostałe historyczne dzielnice – Jeżyce, Łazarz i Wildę. Podobnie będzie także w tym roku. Zostaną zrealizowane projekty za łączną sumę 350 tys. zł.

- Nowatorski pomysł i zaskakujące wykonanie. Taki przepis zawsze najlepiej sprawdza się w konkursie Centrum Warte Poznania - mówi Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta. - Centrum Warte Poznania pełni rolę takiego wehikułu, dzięki któremu nawet osoby nie prowadzące żadnej działalności mogą mieć dostęp do funduszy. Szansę w konkursie mają więc również oddolne inicjatywy, dzięki którym dzieci, młodzież i seniorzy mogą spotkać się i wspólnie tworzyć – dodaje.

d2zsnxm

Bez wątpienia największym hitem zeszłorocznej edycji był trójwymiarowy mural, który pojawił się na jednej z kamienic na Śródce. Nie tylko cieszy oko tutejszych mieszkańców, ale też stanowi nową atrakcję turystyczną Poznania. Nagrodzono też kilka projektów obejmujących Łazarz, m.in. przez całe lato w parku Kasprowicza działało bezpłatne kino plenerowe, a w każdą niedzielę odbywały się zajęcia zumby, również bez żadnych opłat od uczestników. W sumie dzięki konkursowi w 2015 r. zrealizowano 19 różnych inicjatyw.

Na jakie pomysły w tym roku liczą władze miasta?

- Poznaniacy coraz chętniej wracają nad rzekę, dlatego pomysłodawcy powinni szczególną uwagę poświęcić terenom nadwarciańskim w obrębie osiedli objętych konkursem. Zależy nam też na projektach, które uatrakcyjnią ul. Święty Marcin - mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zgłosić swój pomysł? Jego realizacja nie może kosztować więcej niż 50 tys. zł, a pomysł trzeba zrealizować do końca 2016 r. Prace konkursowe w tegorocznej edycji należy składać w sekretariacie Wydziału Kultury do 14 marca 2016 roku, do godziny 15.00.

Dodatkowych informacji udziela: Katarzyna Kozielczyk, Wydział Kultury, tel. 61 878 53 88, e-mail: konkurs_cwp@um.poznan.pl.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2zsnxm

Podziel się opinią

Share
d2zsnxm
d2zsnxm
Więcej tematów