Trwa ładowanie...
d3k5zp9
09-01-2006 09:45

Centrum polskiej martyrologii w Berlinie?

Wicemarszałek Sejmu Marek Kotlinowski opowiedział się na łamach niemieckiego dziennika "Neues Deutschland" za powstaniem w Berlinie "Centrum polskiej martyrologii" - czytamy w poniedziałkowym wydaniu tej gazety.

d3k5zp9
d3k5zp9

Centrum powinno przypominać o wspólnej historii i wskazywać równocześnie drogi do niemiecko-polskiej przyjaźni - powiedział polityk Ligi Polskich Rodzin. Berlin jest dobrym miejscem dla takiej inicjatywy - dodał. Zapowiedział, że do końca tego tygodnia przedstawi swoją propozycję w Sejmie.

Kotlinowski zapewnił, że jego propozycja nie ma żadnego związku z planami powstania w stolicy Niemiec Centrum przeciwko Wypędzeniom, forsowanego przez przewodniczącą Związku Wypędzonych (BdV) Erikę Steinbach. Naszym celem nie jest odwet - zastrzegł. Centrum polskiej martyrologii ma łączyć, a nie wykopywać nowe rowy - dodał.

W miniony wtorek za powstaniem "Centrum polskiej martyrologii" opowiedział się jako pierwszy berliński adwokat polskiego pochodzenia Stefan Hambura. Jego zdaniem placówka taka powinna upamiętniać cierpienia polskiego narodu podczas II wojny światowej. Hambura uzasadnił konieczność powstania Centrum lukami w historycznej wiedzy wśród niemieckich polityków oraz niemieckiego społeczeństwa.

Powołanie Centrum polskiej martyrologii powinno - zdaniem adwokata - nastąpić jeszcze przed zapowiedzianym przez rząd Angeli Merkel utworzeniem w Berlinie "widocznego znaku" upamiętniającego niemieckich wypędzonych.

d3k5zp9

Steinbach forsuje od końca lat 90. pomysł budowy w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom, które ma być poświęcone przed wszystkim niemieckim uchodźcom, wysiedleńcom i wypędzonym, chociaż ma także uwzględniać losy innych narodów. Polska i Czechy przeciwne są temu projektowi, ponieważ uważają, że zdominowana przez niemieckie ziomkostwa placówka nie daje gwarancji obiektywnego przedstawienia przyczyn i przebiegu przymusowych wysiedleń.

Koalicyjny rząd CDU/CSU-SPD Angeli Merkel zapowiedział w listopadzie utworzenie w Berlinie "widocznego znaku" upamiętniającego niemieckie ofiary wypędzeń. Nie wiadomo jednak, jaki konkretny kształt będzie miała ta placówka. SPD zastrzega, że jej podstawą nie może być projekt Steinbach, partie chadeckie nie wykluczają tego.

Jacek Lepiarz

d3k5zp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5zp9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj