PolskaCentrum onkologii buduje drugą filię w województwie dolnośląskim

Centrum onkologii buduje drugą filię w województwie dolnośląskim

Dolnośląskie Centrum Onkologii rozpoczęło budowę drugiej swojej filii w regionie. Placówka w Jeleniej Górze w połowie przyszłego roku ma być gotowa do przyjęcia pierwszych pacjentów - podały władze samorządowe województwa.

Centrum onkologii buduje drugą filię w województwie dolnośląskim
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

07.05.2015 15:43

Jak powiedział dziennikarzom marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, inwestycja to element większych zmian, które w ciągu najbliższych lat doprowadzą Dolnośląskie Centrum Onkologii do standardów europejskich.

- Już działa filia w Legnicy, po uruchomieniu filii w Jeleniej Górze rozpoczniemy w kolejnych latach budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Mamy już określoną lokalizację i wstępny projekt - dodał Przybylski.

Marszałek podkreślił, że w dolnośląskiej polityce zdrowotnej chce wyznaczyć jako tzw. inteligentną specjalizację regionu robotykę medyczną.

- Mamy w szpitalu wojewódzkim robota do operacji i chcemy go wykorzystywać maksymalnie, a przy tym rozwijać umiejętności lekarzy chirurgów. Jeśli robotyka medyczna stanie się naszą inteligentną specjalizacją, to jest na to szansa - mówił Przybylski.

Dyrektor DCO Adam Maciejczyk wyjaśnił, że działająca w Legnicy filia jest pierwszą w Polsce "filią online", dzięki czemu pacjent w trakcie radioterapii ambulatoryjnej może być w niej zdalnie monitorowany przez specjalistów z Wrocławia.

- Podobnie będzie z jednostką w Jeleniej Górze, która powstanie jako nowy budynek przy obecnym szpitalu. Będzie kosztować około 12 mln zł - mówił Maciejczyk.

Poinformował, że DCO wybuduje również, jeszcze w starej siedzibie, salę operacyjną do chirurgii piersi, ponieważ jest ona niezbędna wobec zwiększającej się liczby zachorowań na raka piersi.

- Tę salę będzie można potem przenieść do nowej siedziby. Problemy lokalowe w starej placówce sprawiają, że ta budowa nowej sali jest niezbędna - zaznaczył dyrektor.

W DCO rocznie leczonych jest kilkanaście tysięcy pacjentów z regionu oraz z innych części Polski. W ramach radioterapii ambulatoryjnych wykonywanych jest ponad 4 tys. zabiegów, natomiast operacji chirurgicznych wykonuje się ponad 3 tys.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)