Central Park ma 150 lat
150-lecie świętuje w sobotę jeden z
najsłynniejszych parków świata - Central Park na Manhattanie w
Nowym Jorku.
Liczący około 340 hektarów obszar zieleni w centrum metropolii jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Nowego Jorku. Jest też ulubionym miejscem do joggingu, uprawiania sportów, jazdy rowerem, romantycznych spacerów, pikników, koncertów i wystąpień politycznych.
Polskim akcentem w Central Parku jest pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument z brązu, dzieło rzeźbiarza Stanisława Kazimierza Ostrowskiego, ustawiono w parku w 1945 roku. Wcześniej był ozdobą pawilonu polskiego w czasie Światowej Wystawy Expo w Nowym Jorku w latach 1939-40. Po wybuchu II wojny światowej stał się symbolem bohaterstwa Polaków, zaatakowanych przez hitlerowców.
W październiku 1995 roku w Central Parku był papież Jan Paweł II. Odprawił tam Mszę świętą dla setek tysięcy nowojorczyków.
W parku ma metę słynny Maraton Nowojorski. Latem odbywają się tam darmowe koncerty. Od 1965 roku tradycją stały się doroczne występy Filharmoników Nowojorskich oraz Metropolitan Opera, z kolei w Dalacort Theater od 1957 można podziwiać sztuki Szekspira.
Park jest miejscem manifestacji politycznych i antywojennych. W czasie wojny w Wietnamie zbierały się tam tysiące pacyfistów, by protestować przeciw działaniom wojennym administracji USA. W lutym tego roku 29 kobiet w proteście przeciw planom interwencji w Iraku leżąc nago na śniegu utworzyło napis "No war" (wojnie nie).
W 1982 roku pół miliona osób uczestniczyło w koncercie przeciwko zbrojeniom nuklearnym. Rok później na koncercie Diany Ross bawiło się milion fanów.
Central Park kupiły władze Nowego Jorku w 1853 roku za pięć milionów dolarów.(iza)