Cenny i ważny projekt we Wrocławiu. Uczniowie odwiedzają miejsca pamięci
Rozpoczynają się przygotowania do kolejnej edycji niezwykłej i cenionej akcji "Edukacja w Miejscach Pamięci", w której uczestniczą uczniowie wrocławskich szkół. Od początku funkcjonowania projektu w specjalnych zajęciach wzięło udział ponad 23 tys. młodych wrocławian.
„Edukacja w Miejscach Pamięci” to projekt zapoczątkowany w 2013 r., obejmujący wrocławskie podstawówki, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Polega on na uczestniczeniu przez uczniów w specjalnych zajęciach organizowanych w miejscach ważnych dla historii Polski i edukacji historyczno-obywatelskiej.
- Inspiracją do stworzenia projektu była wypowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz. „Edukacja w Miejscach Pamięci” to przykład działania systemowego, obejmującego uczniów oraz koordynujących nauczycieli. W 2015 r. przeznaczono na projekt 1,2 mln złotych – tłumaczy Anna Bytońska z Urzędu Miasta Wrocławia.
Od początku istnienia projektu wzięło w nim udział około 23 tys. uczniów, a w samym semestrze letnim roku szkolnego 2014/2015 – ponad 5500. Uczniowie podstawówek poznają historię i odwiedzają miejsca im najbliższe, położone we Wrocławiu. Gimnazja wybierają się na wycieczki po Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, zaś uczniowie szkół ponadgimnazjalnych odwiedzają miejsca pamięci na terenie całego kraju.
- Najmłodsi uczniowie odwiedzają wrocławską Dzielnicę Wzajemnego Szacunku, Panoramę Racławicką czy Cmentarz Żydowski, gimnazjaliści wyjeżdżają m.in. do Łambinowic, Brzegu, Rogoźnicy, Krzyżowej, Lubiąża czy Wałbrzycha, zaś uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zwiedzają obozy zagłady w Oświęcimiu, Bełżcu, Treblince, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Zamek Królewski – dodaje Bytońska.
O cennej i potrzebnej inicjatywie z uznaniem wypowiada się dyrektor Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński.
- W dzisiejszej Europie tworzonych jest coraz więcej programów dofinansowania przyjazdów edukacyjnych do miejsc pamięci. Polska jest w tej chwili jedynym dużym krajem na kontynencie, gdzie takie rozwiązania nie istnieją na szczeblu krajowym. Dlatego cieszy wsparcie Rzecznik Praw Obywatelskich dla idei utworzenia trwałego mechanizmu organizowania i finansowania wyjazdów naszej młodzieży do miejsc pamięci, jak również pionierska inicjatywa samorządu miasta Wrocławia – mówi dyrektor.
Teraz przygotowywane są i zbierane pomysły na kolejne zajęcia w ramach „Edukacji w Miejscach Pamięci”, tym razem na semestr zimowy w roku szkolnym 2015/2016. Pojawiają się głosy, by taka forma poznawania historii rozpowszechniła się w pozostałych miastach w Polsce.
– Młodzież z takiej lekcji historii wynosi coś więcej niż tylko informacje. To przeżycia, refleksje, które skutecznie kształtują postawy obywatelskie i patriotyczne. Z całą pewnością będziemy kontynuować ten wyjątkowy projekt i liczę także na to, że podobny program uruchomią kolejne samorządy – wyraził nadzieję prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.