Trwa ładowanie...
d274al9
19-06-2006 13:45

Cenne pamiątki po więźniach otrzymało muzeum Auschwitz

Sygnet z białego metalu, który należał
do byłego więźnia Auschwitz, Polaka Tadeusza Orłowskiego (numer
obozowy 111), a także metalową zapalniczkę, która prawdopodobnie
należała do polskiej więźniarki kobiecego obozu Ravensbrueck,
otrzymało w darze Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau -
dowiedziała się od szefa działu zbiorów
placówki Igora Bartosika.

d274al9
d274al9

Nielegalnie wykonany w niemieckim obozie Auschwitz sygnet podarowała placówce córka Tadeusza Orłowskiego. Spełniła w ten sposób ostatnią wolę byłego więźnia, który zmarł kilka lat temu. Na sygnecie widnieje wizerunek podkowy. W jej środku wygrawerowany został numer 111.

Orłowski trafił do obozu Auschwitz 14 czerwca 1940 roku, w pierwszym transporcie 728 polskich więźniów politycznych. Dzień ten uważany jest za początek istnienia KL Auschwitz. Orłowski miał wówczas 21 lat. 19 września 1941 roku został zwolniony z obozu.

Metalową zapalniczkę w skórzanej oprawie przekazała siostra nieżyjącego kolekcjonera z Myszkowa. Znajdują się na niej inicjały więźniarki, numer obozowy, trójkąt z literą "P" w środku (tym symbolem Niemcy znakowali polskich więźniów politycznych obozów) i napis "Ravensbrueck".

Igor Bartosik powiedział, że jesienią pracownicy muzeum Auschwitz, podczas wizyty w byłym niemieckim KL Ravensbrueck, sprawdzą dokładnie, do kogo należała zapalniczka. Będą szukali nazwiska na podstawie numeru umieszczonego na podarowanym przedmiocie.

d274al9

KL Ravensbrueck został założony przez Niemców w listopadzie 1938 roku. Był jedynym dużym obozem na terenie Rzeszy przeznaczonym głównie dla kobiet. Pierwszy transport tysiąca kobiet trafił tam z KL Lichtenburg wiosną 1939 roku. W kwietniu 1941 roku przyłączono do niego męską część.

W latach 1939-1945 Niemcy zarejestrowali w KL Ravensbrueck 132 tys. kobiet i dzieci, 20 tys. mężczyzn, i tysiąc dziewcząt z obozu karnego dla niepełnoletnich. Zgładzili dziesiątki tysięcy osób, w tym wszystkie deportowane tam Żydówki.

Tuż przed wyzwoleniem Niemcy wyprowadzili z obozu większość więźniarek. 30 kwietnia Armia Czerwona oswobodziła pozostawione tam około 3 tys. osób.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Niemcy zgładzili tam w sumie co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Romów, Polaków i jeńców sowieckich.

d274al9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d274al9
Więcej tematów