PolskaCenne malowidła ścienne odkryto w Przeworsku

Cenne malowidła ścienne odkryto w Przeworsku

Podczas prac konserwatorskich w kaplicy Bożego Grobu przy kościele farnym w Przeworsku na Podkarpaciu, zwanym też kościołem Bożogrobców, odkryto cenne malowidła ścienne pochodzące z pierwszej połowy XVIII wieku - poinformował podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Mariusz Czuba.

Nadzwyczajnej urody polichromie, o tematyce nawiązującej do kultu Bożego Grobu, znajdowały się na kopule tej kaplicy, pod warstwą nowszych malowideł. Polichromie odsłonięto i zabezpieczono do dalszych prac konserwatorskich. Są to dzieła najwyższej klasy, bardzo rzadko występujące, wykonane przez nieznanego na razie, ale wysokich lotów malarza, bez wątpienia wykształconego w kręgu sztuki włoskiej. Odkrycie jest tym cenniejsze, że mamy do czynienia z kompletnym, oryginalnym dziełem, a nie jego fragmentami - powiedział Czuba.

Według konserwatora, tej rangi malowidła występują bardzo rzadko i nie przypuszczano, że mogą znajdować się w przeworskiej kaplicy, która po przebudowie w XIX w. utraciła swój pierwotny wygląd. Obecnie trwają badania zmierzające do ustalenia twórcy tego dzieła - poinformował Czuba.

Bogata historia kościoła farnego w Przeworsku, jednego z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce południowo-wschodniej, sięga XV wieku. Świątynia powstała z fundacji rodziny Tarnowskich, ówczesnych właścicieli miasta, którzy sprowadzili zakon Bożogrobców, szerzący kult Bożego Grobu, do Przeworska. Był to jeden z pierwszych klasztorów tego zakonu na terenach polskich.

Kościół kilkakrotnie modernizowano, m.in. w XVIII wieku, kiedy to dobudowano do północnej elewacji kopułową, barokową kaplicę wraz z wierną repliką Bożego Grobu. Od tego czasu świątynia stała się miejscem pielgrzymek wiernych nie tylko z całego Podkarpacia, ale także z innych zakątków kraju. W ub. roku w kościele odnowiono m.in. prezbiterium, a w tym roku przystąpiono do prac w kaplicy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)