Trwa ładowanie...

Cejrowski ma opowiedzieć młodzieży o podróżach papieża. Rodzice protestują

Ekscentryczny dziennikarz został zaproszony na obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, podczas których ma opowiedzieć młodzieży o jego podróżach. Decyzja o tym, aby to właśnie Cejrowski poprowadził wykład, wzbudziła spore kontrowersje.

Share
Cejrowski ma opowiedzieć młodzieży o podróżach papieża. Rodzice protestują
Źródło: Forum, fot: Łukasz Dejnarowicz
drhvzr6

Wojciecha Cejrowskiego zaprosił krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Instytucja zajmuje się "utrwaleniem dziedzictwa, które pozostawił polski papież, oraz inspirowaniem dialogu między religiami i kulturami, m.in. poprzez organizację konferencji naukowych, wykładów, wystaw i działalność wydawniczą” i podlega marszałkowi województwa.

W liście do dyrektorów, nauczycieli i uczniów krakowskich szkół IDM zaprasza do udziału we mszy świętej w łagiewnickim sanktuarium, a po niej do uczestnictwa w spotkaniu z Wojciechem Cejrowskim, na którym podróżnik wygłosi wykład pt. "Jan Paweł II wśród kultur całego świata".

Wybór Cejrowskiego spotkał się ze sprzeciwem części rodziców, którzy uważają go za niewłaściwą osobę do przeprowadzenia wspomnianego wykładu. W podobnym tonie na temat podróżnika wypowiedzieli się niedawno sygnatariusze listu otwartego do Cejrowskiego, czyli m.in. Jacek Hugo Bader, Andrzej Stasiuk, Elżbieta Dzikowska i Aleksander Doba. Ich zdaniem, podróżnik "szerzy w swojej narracji podróżniczej europocentryczne podejście do odwiedzanych miejsc, krytykę odmiennych religii, homofobię i ksenofobię w stosunku do ludzi mających odmienne poglądy, zamiast podkreślać zalety, jakie z tych różnic płyną, wykorzystuje je do budowania swojego wizerunku i manipulowania przekazem medialnym”. Przeciwny udziałowi podróżnika w spotkaniu jest również marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Zobacz także: Wyborczy Grill - Kacper Płażyński

Decyzji o zaproszeniu Cejrowskiego broni natomiast dyrektor IDM Agata Szuta, w przeszłości związana z PiS. Podkreśla, że udział w wydarzeniu jest dobrowolny, a o tym, czy po mszy dzieci wysłuchają również wykładu podróżnika, decydują rodzice.

drhvzr6

- Szkoły zgłaszały nam, że pan Cejrowski w swoich programach podróżniczych często podkreśla, że odwiedzane przez niego miejsce wcześniej odwiedzał Jan Paweł II i pamięć o papieżu Polaku jest tam ciągle żywa. (...) Nie chcemy wchodzić w politykę, a podczas spotkania będzie zachowany szacunek - zapewnia Szuta.

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drhvzr6

Podziel się opinią

Share
drhvzr6
drhvzr6
Więcej tematów