Trwa ładowanie...

Cejrowski chciałby oddać Niemcom Szczecin. "Nie jest polskim miastem"

Zaskakująca deklaracja Wojciecha Cejrowskiego. Znany podróżnik oznajmił w rozmowie z dziennikarzem ARD, że oddałby Niemcom Szczecin. Dlaczego? - Bo nie jest polskim miastem - stwierdził.

Cejrowski chciałby oddać Niemcom Szczecin. "Nie jest polskim miastem"Źródło: Forum, fot: Łukasz Dejnarowicz
d4aabyr
d4aabyr

Cejrowski uwielbia kontrowersje i potyczki słowne. Tym razem na jego drodze stanął dziennikarz telewizji ARD. Rozmowa dotyczyła relacji polsko-niemieckich. Cejrowski zaskoczył w swoim stylu.

Początkowo mowa była o zrabowanych przez Niemców w czasie wojny obrazach. - Najpierw proszę oddać, co państwo ukradli, a potem możemy mówić o nowym otwarciu - powiedział Cejrowski. - Uważam, że godziwe jest, jak człowiek oddaje, co ukradł - dodał.

- Te zabytki kultury polskiej są w magazynach niemieckich muzeów. To trzeba oddać - stwierdził.

- Proszę pana, wbrew temu, co pan sobie teraz pewnie myśli, natychmiast oddałbym Szczecin Niemcom, bo Szczecin nie jest polskim miastem. Jak pan się przespaceruje po cmentarzu w Szczecinie tam są same niemieckie groby. Milion niemieckich grobów. Szczecin trzeba oddać z powrotem Niemcom. Ale zapłaćcie kontrybucję za II wojnę światową - oznajmił w rozmowie z przedstawicielem niemieckich mediów.

d4aabyr

- Proszę zapłacić kontrybucje wojenne, które Polsce nie zostały zapłacone - mówił Cejrowski. Następnie stwierdził, że Polska i Niemcy nie podpisały po II wojnie światowej traktatu pokojowego. - Wypowiedzieliście nam wojnę, natomiast nie zawarliśmy nigdy pokoju po II wojnie światowej. Polski rząd od tego powinien zacząć - powiedział.

Polska chce reparacji wojennych

Politycy Prawa i Sprawiedliwości od dłuższego czasu mówią o możliwych reparacjach wojennych, które miałyby Polsce wypłacić Niemcy. W tym momencie nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie. Jednak przed kilkoma dniami opublikowano ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych, która stwierdza, że zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Ostatnio kwestia reparacji była jednym z tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z jego niemieckim odpowiednikiem, Frankiem-Walterem Steinmeierem. Po spotkaniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przyznał, że obaj są za spokojną dyskusją w tej kwestii. Z kolei w niemieckich mediach panuje opinia, że retoryka polskiego rządu jest szkodliwa.

d4aabyr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aabyr
Więcej tematów