PolskaCBŚ ma listę 100 przestępców do nękania

CBŚ ma listę 100 przestępców do nękania

Lista 100 najgroźniejszych polskich przestępców oraz biznesmenów inwestujących "brudne" pieniądze powstała w Centralnym Biurze Śledczym - dowiedział się "Dziennik". Nękanie ludzi z listy - zarówno tych na wolności, jak i tych za kratkami - będzie głównym zajęciem funkcjonariuszy CBŚ.

17.03.2008 | aktual.: 17.03.2008 06:59

Działania gangsterów będą teraz non stop monitorowane. Nie zaznają spokoju, nawet za kratami - zapowiada dyrektor CBŚ Paweł Wojtunik.

Na specjalnej liście znajdą się m.in.: wolny od niedawna pruszkowski boss Marek Cz. "Rympałek", poszukiwany lider przestępczego "Mokotowa" Rafał Sz. "Szkatuła", a także łącznik mafii włoskiej i rosyjskiej Ricardo Fanchini vel Marian Kozina aresztowany niedawno w Londynie.

Okazuje się, że dziś policja za mało wie o działalności gangsterów. CBŚ, czyli elitarna policyjna formacja, która siedem lat temu rozbiła gang pruszkowski, dziś prawdopodobnie nie byłaby w stanie powtórzyć takiego sukcesu.

Generał Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji uważa, że CBŚ nie może zajmować się prowadzeniem wszystkich skomplikowanych śledztw w kraju musi. Stworzono je po to, by skutecznie walczyło z mafią i jej liderami. I tym Biuro musi się zajmować - dodaje gen. Rapacki.

Elitarną jednostkę do świetności przywrócić ma niespełna 35-letni Paweł Wojtunik. Wcześniej pracował w najbardziej tajnej komórce CBŚ zajmującej się operacjami specjalnymi. Jako "przykrywkowiec" przenikał do wnętrza grup. Żył pod wieloma nazwiskami, miał nawet kilka obywatelstw - opowiada "Dziennikowi" znający Wojtuniuka oficer policji.

Stworzenie listy wrogów CBŚ ma być sygnałem pierwszych zmian. Teraz policjanci będą musieli wiedzieć wszystko o obecnych na liście osobach. Skupimy się na przestępczości zorganizowanej, której działalność staje się niebezpieczna dla funkcjonowania państwa. Nie będzie już likwidowania mafii trzepakowych, aby poprawić statystyczne wyniki Biura - zapowiada dyrektor Wojtunik.

Według informacji "Dziennika", najgroźniejsi przestępcy będą inwigilowani także za kratami. Ich więzienne cele mogą być podsłuchiwane przez całą dobę, a rodziny dokładnie obserwowane.

Obraz
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)