CBOS: zaledwie co piąty Polak ocenia dobrze ogólną sytuację w kraju
Zaledwie co piąty Polak ocenia dobrze ogólną sytuację w kraju. Dwie trzecie respondentów uważa natomiast, że sprawy idą w złym kierunku. W stosunku do lipca nastroje społeczne praktycznie się nie zmieniły - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Porównywalne z ubiegłomiesięcznymi, a więc nadal zdecydowanie krytyczne, są opinie Polaków na temat ogólnej sytuacji w kraju. O tym, że zmierza ona w dobrym kierunku, przekonany jest jedynie co piąty badany (20 proc., wzrost o 2 punkty), dwie trzecie zaś (67 proc., wzrost o 1 punkt) jest przeciwnego zdania. Badacze z CBOS zauważają jednak, że po systematycznym spadku pozytywnych opinii w tym zakresie w pierwszych miesiącach bieżącego roku, od czerwca nieznacznie przybywa respondentów oceniających kierunek zmian w Polsce jako dobry.
Najgorzej na sytuację w Polsce zapatrują się m.in. osoby o najniższych dochodach na rękę (79 proc. opinii negatywnych).
W potencjalnych elektoratach zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PO. Sympatycy pozostałych ugrupowań, osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych, niezdecydowane co do udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych oraz niezamierzające w nich uczestniczyć w zdecydowanej większości negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce. Przy czym najbardziej krytyczni w tym względzie są potencjalni wyborcy PiS (78 proc. opinii negatywnych) oraz osoby niewybierające się do urn (77 proc.).
Od kilku miesięcy w zasadzie nie zmieniają się oceny sytuacji politycznej w kraju. Nadal nieco ponad połowa badanych (53 proc.) określa ją jako złą, jedna trzecia (35 proc.) jako przeciętną, a tylko co czternasty respondent (7 proc.) wyraża zadowolenie z jakości życia politycznego w kraju.
Jak wynika z sondażu CBOS nastroje społeczne odnoszące się do sytuacji w kraju nadal nie są dobre, z tym że od kilku miesięcy można mówić o stabilizacji formułowanych ocen i prognoz w tym zakresie.
Opinie pozytywne niezmiennie dominują nad negatywnymi jedynie w odniesieniu do sytuacji w zakładach pracy respondentów oraz kondycji materialnej ich gospodarstw domowych, choć w tym ostatnim przypadku nadal najczęstsze są oceny wskazujące na przeciętną jakość egzystencji. Jeśli zaś chodzi o prognozy – zarówno w wymiarze publicznym, jak i indywidualnym – dominuje przekonanie o utrzymaniu się obecnej sytuacji, co przy dość krytycznych opiniach wskazuje raczej na pesymizm - zauważają badacze z CBOS.