CBOS: wśród Polaków wzrosło poczucie wyraźnego lekceważenia przez władzę
W roku 2012 rzadziej niż w 2011 mieszkańcy Polski odczuwali pewność, że wszystko układa się dobrze, zadowolenie z tego, że coś się w życiu udało oraz dumę z własnych osiągnięć. Ponadto w mijającym roku wzrosło poczucie wyraźnego lekceważenia przez władzę - wynika z najnowszego badania CBOS.
31.12.2012 | aktual.: 31.12.2012 12:13
Z przeprowadzonego badania wynika, że w mijającym roku mniej więcej połowa badanych często lub bardzo często odczuwała zadowolenie, że coś im się udało w życiu (51%), była dumna ze swoich osiągnięć (48%), miała pewność, że wszystko układa się dobrze (47%) bądź też była czymś szczególnie zaciekawiona i podekscytowana (46%).
Co drugi ankietowany (50%) twierdzi, że w 2012 roku wielokrotnie był zdenerwowany i rozdrażniony, natomiast inne negatywne stany emocjonalne, doświadczane były już rzadziej. Mniej więcej co trzeci badany często lub bardzo często czuł się wyraźnie lekceważony przez władzę (36%), doznawał zniechęcenia, znużenia (33%), a także bezradności (31%). Mniej liczna grupa badanych doświadczała wściekłości (25%), odczuwała stany depresyjne, była nieszczęśliwa (20%); sporadycznie respondenci przyznawali się do myśli samobójczych (1%).
W mijającym roku lepsze samopoczucie częściej było udziałem młodszych badanych. Najmłodsi (od 18 do 24 roku życia) stosunkowo najczęściej, a najstarsi (mający 55 lat i więcej) najrzadziej odczuwali takie stany emocjonalne, jak: zaciekawienie, zadowolenie z tego, że coś im się udało, dumę z własnych osiągnięć oraz pewność, że wszystko układa się dobrze.
Częste odczuwanie wyraźnego lekceważenia przez władzę deklarowali przede wszystkim absolwenci wyższych uczelni (47% z nich doświadczało tego często lub bardzo często), osoby w wieku 25–34 lata (47%), a także respondenci źle oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych (45%). W grupach społeczno-zawodowych najbardziej lekceważeni przez władzę czuli się: pracownicy usług (50%), średni personel (47%), kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (46%), a także bezrobotni (45%).
Zwolennicy głównej partii opozycyjnej oraz respondenci bierni politycznie znacznie częściej niż sympatycy pozostałych ugrupowań oraz badani o niesprecyzowanych poglądach politycznych czuli się w mijającym roku wielokrotnie lekceważeni przez władzę
W charakterystyce nastrojów panujących w miejscu pracy i miejscu zamieszkania zdecydowanie przeważają określenia negatywne (81% wobec 16% pozytywnych). Połowa Polaków (50%) deklaruje, że w ich środowisku dominuje lęk, obawa i niepewność jutra. Blisko co piąty ankietowany (18%) dostrzega w swoim otoczeniu ogólne niezadowolenie oraz brak wiary w jakąkolwiek poprawę, a co ósmy (13%) – apatię, rezygnację i pogodzenie z losem. Stosunkowo niewielka grupa badanych (łącznie 16%) pozytywnie ocenia nastrój panujący w swoim środowisku – co ósmy wyczuwa w nim pewne odprężenie, zadowolenie (12%), a nieliczni (4%) ogólne odprężenie i zadowolenie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 30 listopada – 6 grudnia 2012 roku na liczącej 1135 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.