PolskaCBOS: tuż przed wyborami poprawiły się nasze nastroje

CBOS: tuż przed wyborami poprawiły się nasze nastroje

W październiku, przed wyborami nastroje
społeczne Polaków wyraźnie poprawiły się. Wzrósł odsetek osób
pozytywnie oceniających ogólną i polityczną sytuację w kraju;
zmalał także pesymizm w przewidywaniach dotyczących kondycji
Polski w najbliższym roku. Tak wykazał sondaż CBOS.

23.10.2007 | aktual.: 23.10.2007 16:26

Sytuację w kraju dobrze oceniło 32% ankietowanych - to o 8% więcej niż we wrześniu. Jeszcze większy, bo 12-punktowy okazał się spadek opinii krytycznych w tym względzie.

Ubyło respondentów (o 7%), którzy negatywnie oceniali polityczną sytuację Polski. Jako dobrą - określił ją co jedenasty badany (9%), a nieco więcej niż co czwarty (27%) - jako przeciętną.

Poprawy sytuacji w kraju spodziewał się co czwarty ankietowany (26%), a jej pogorszenia co dziewiąty (11%). Niemal połowa badanych (48%) nie przewidywało zmian.

Stosunkowo największy wzrost oczekiwań Polaków dotyczy sytuacji politycznej i gospodarczej kraju. Na korzystne zmiany (w ciągu najbliższego roku) w sferze polityki liczył co czwarty respondent (24%), a co trzeci (34%) spodziewa się rozwoju gospodarki.

Według CBOS poprawa nastrojów społecznych przed wyborami nie jest zjawiskiem nowym; wynika "z rozbudzonych nadziei obywateli na korzystne zmiany w państwie".

Natomiast nieznacznie pogorszyły się opinie o sytuacji gospodarczej kraju - odnotowano 4-punktowy spadek opinii pozytywnych i 2-punktowy wzrost negatywnych. Jedna trzecia ankietowanych (32%) oceniła kondycję gospodarczą kraju jako bardzo dobrą lub dobrą; przeciwnego zdania była jedna czwarta badanych (24%). Przeważały jednak, tak jak w poprzednich miesiącach, oceny przeciętne (38%).

Podobnie jak we wrześniu, jedna czwarta respondentów aktywnych zawodowo (26%) obawiało się bezrobocia, natomiast dwie trzecie (68%) raczej lub wcale nie liczyło się z możliwością utraty pracy.

Ocena sytuacji na rynku pracy wypadła najkorzystniej od roku 2001. Tylko 29% badanych stwierdziło, że w ich miejscowości lub jej okolicy trudno o jakąkolwiek pracę, a sześciu na stu - że jej znalezienie jest w ogóle niemożliwe. Połowa Polaków (50%) uważało, że choć znalezienie pracy jest realne, trudno o odpowiednie zatrudnienie, a co dwunasty (8%) był zdania, że adekwatną do potrzeb pracę, można znaleźć bez większych problemów.

Na niemal niezmienionym poziomie utrzymała się ocena jakości życia respondentów i ich rodzin. Prawie dwie piąte Polaków (38%) zadeklarowało, że obecnie żyje im się dobrze, niespełna połowa (46%) - że przeciętnie, a pozostali (16%) wyraziło niezadowolenie.

Warunki materialne swojego gospodarstwa domowego jako dobre ocenił co trzeci badany (32%), a jako złe - mniej więcej co piąty (22%). Również w tym aspekcie dominowały oceny przeciętne (46%)

Sondaż" przeprowadzono w dniach 10-14 października 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej 1385 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)